Republikový festival žactva

O víkendu 8. a 9. června 2024 se v Liberci konal již třetí ročník Republikového festivalu žactva, na kterém mloci opět nemohli chybět. Závodilo se za oblast, takže jsme utvořili velkou oblastní skupinu, která se nakonec sjížděla ze dvou stran. Závodníci z Kralovic a Plzně cestovali autem pod vedením Hanky Houbové a Katky Romové (KRL). Zbytek oddílů (MLA, NEK a ONO) se vydal na cestu vlakem pod dozorem Veroniky Plackové (MLA) a Andrejky Soukupové (NEK). Celkově se v Liberci sešlo 24 dětí v tomto složení:

• D11 – Kačka Šperlová (ONO), Bětka Jedličková (VPM), Anička Lis Parmahaj, Maruška Luiza Parmahaj (NEK)
  • D12 – Maruška Benešová (MLA),Vendulka Gregorová (NEK), Anička Hynková (ONO), Anička Krsová (VPM)
  • D13 – Lucka Urbánková (ONO), Eliška Houbová (KRL), Terka Juhaszová (NEK), Viky Andělová (VPM)
  • D14 – Barča Vodrážková (VPM), Adélka Blechová, Julča Štiková (KRL)
  • H12 – Nikolas Placek (MLA),Ondra Soukup (NEK)
  • H13 – Martin Kváč (MLA),Max Haller (KRL), Pepa Jedlička (VPM)
  • H14 – Honza Beneš (MLA),Egon Parula (LPM), Tonda Černý (ONO), Vojta Houba (KRL)

Velkou zajímavostí je, že chlapci jeli v naprosto shodném složení jako loni, jen Tomas byl jako dorostenec vyřazen. Pro děti i trenéry je tato akce velmi zábavná, hravá, s nábojem soutěživosti a myslím, že ji můžeme považovat za nejlepší akci celého roku.

Sobota

Sobota byla ve znamení sprintového závodu a odpoledního sedmiboje, na který se děti obzvlášť těšily. Sprint byl pro všechny vč. trenérů velkým překvapením, běhalo se převážně v lese, ve velmi obtížném terénu a nebyl snad nikdo, kdo by zvládl závod zaběhnout bez chyby. Zaznamenali jsme dvě pódiová umístění pro oblast, o která se postarali Max Haller (3. místo v H13) a Tonda Černý (6. místo v H14). Do TOP10 se ještě probojovali Niki Placek a Egon Parula, oba obsadili 9. místo.

Naši borci si v obrovské konkurenci vedli také moc pěkně:

• Maruška (D12) – 14. místo z 32
  • Nikolas (H12) – 9. místo ze 44
  • Martin (H13) – disk ze 44 (obtížný závod vydisklo 12 dětí)
  • Honzík (H14) – 13. místo z 32

Hned po sprintu nás čekala spousta zábavy v podobě sedmiboje a dvou doprovodných soutěží – výdrž na slackline a fotohra. Nejdříve jsme se pustili na shromaždišti sprintu do prvních dvou disciplín:

1. Překážková dráha– Klasická dráha mezi stromy s několika překážkami. Děti si trať nejdříve několikrát vyzkoušely, aby mohly podat co nejlepší výkon.
  2. Lighttrainer– Velmi zajímavá disciplína, která už byla do víceboje zařazena loni. Čtyři soutěžící měli za úkol v minutovém intervalu oplácat co nejvíce svojí barvou blikajících kůlů po obvodu kruhu.

Po krátkém odpočinku po obědě (děti si kopaly s míčem) jsme obešli dalších 5 disciplín.

1. Labyrint – Klasický mapový labyrint s umělými překážkami, který byl velmi orientačně i fyzicky náročný.
  2. Piktogram challenge – Na mapě byla jednoduchá trať (500 m) s elipsami. V každé elipse bylo ve skutečnosti několik kontrol, ale podle popisu byla jen jedna správná. Tato disciplína se ukázala pro mnohé velmi obtížnou, většina závodníků (ne jen našich) byla disk. Naštěstí, za každou chybu se počítala penalizace 2 min, závodník nebyl úplně ze hry.
  3. Paměťák – Mapa leží na stole a závodník obíhá svou trať po paměti. K mapě se může kdykoli vrátit.
  4. Crossable challenge – Disciplína zaměřená na překonatelné a nepřekonatelné překážky. Podle mapového zákresu závodník buď překážku překoná a orazí středovou kontrolu, nebo překážku obejde a orazí kontrolu boční.
  5. Indoor orienťák – Naše nejoblíbenější disciplína, orienťák v chodbách školy.

Za oblast opět dvě pódiová umístění (Lucka Urbánková a Tonda Černý – oba 6. místo).

• Maruška Benešová (D12) – 29. místo (35), 87 bodů
  • Niki Placek (H12) – 23. místo (45), 106 bodů
  • Martin Kváč (H13) – 37. místo (46), 45 bodů
  • Honza Beneš (H14) – 26. místo (33), 100 bodů

V doprovodných soutěžích Západočeši patřili mezi nejlepší. Výdrž na slackline jsme spolu s dalšími asi 4 oblastmi vyhráli. 5 vybraných dětí vydrželo na laně maximální možnou dobu tří minut (Max, Pepa, Kačka, Maruška Luiza a Julča). Ve fotosoutěži obstála naše starší parta (Tonda, Honza, Egon, Barča, Adélka a Julča), když ve třetím nejlepším čase dokázali oběhnout a splnit všechna zadání v obálce.

Neděle

Nedělní štafeta se konala na stejném shromaždišti jako sprint, tratě však byly výrazně jednodušší. Původní varianta štafet D12-H12-D14-H14 byla na žádost mnoha oddílů zrušena a nastaven byl systém 3xH12, 3xH14…. Dle žebříčku jsme sestavili celkem 7 oddílových štafet, z nichž jedna měla jen kousíček k pódiovému umístění. Anička Lis hostovala u Jihomoraváků a Martin závodil v mixu 3 oblastí, různých pohlaví a národností.

Výsledky:

D12 – 21 štafet

• ZCO 1: 12. místo, Anička Hynková (15.) – Bětka Jedličková (15.) – Maruška Benešová (9.)
  • ZCO 2: 19. místo, Anička Krsová (15.) – Marie Luiza Parnahaj (20.) – Vendulka Gregorová (20.)

D14 – 26 štafet

• ZCO 1: 16. místo, Barča Vodrážková (24.) – Viky Andělová (6.) – Lucka Urbánková (13.)
  • ZCO 2: 22. místo, Eliška Houbová (23.) – Adélka Blechová (25.) – Julča Štiková (18.)

H12 – 26 štafet

• ZCO 1: 7. místo, Katka Šperlová (15.) – Ondra Soukup (9.) – Niki Placek (5.)

H14 – 27 štafet

• ZCO 2: 14. místo, Vojta Houba (22.) – Pepa Jedlička (19.) – Max Haller (10.)
  • ZCO 1: DISK, Egon Parula (16.) – Honza Beneš (disk) – Tonda Černý (9.)

Akce Republikový festival žactva nás opět nezklamala. Děti i trenéři si celý víkend moc užili a už se těší na příští ročník. Děti si pořádně zazávodily a měly nespočet zážitků. Pro příští rok předpokládáme větší účast dětí, akce je to opravdu nezapomenutelná.