Rozhovor se stavitelem trati

Rozhovor se stavitelem trati Veteraniády ČR a Mistrovství Západočeské oblasti ve sprintu 2020

Do startu sprintové Veteraniády zbývá jen chvíle. Položili jsme staviteli tratí Pepovi Milotovi několik otázek, aby závodníci měli alespoň nějakou představu, co je v neděli 4. září u Zámku Kynžvart čeká. 

V rozpisu i v pokynech je zmíněno, že bude zároveň probíhat i mistrovství západočeské oblasti, jak jste to sloučili?

Nejprve – přesně v pravé poledne – začnou vybíhat veteráni. To je prioritní záležitost. Po odběhnutí posledního borce bude nějaká časová pauza a pak začnou startovat Západočeši i přespolní v kategoriích od HD10 do HD21 a nesoutěžní kategorie. 

Co bys řekl obecně o terénu?

Abych pravdu řekl, už jsem absolvoval vcelku dost sprintových závodů, a to i v cizině, ale v podobné kombinací různých terénů jsem zatím ještě neběžel Určitě budou zklamaní ti, kteří třeba jezdí rádi do Benátek. Ale právě proto by se takto pojatý sprint mohl naopak líbit. Nějaký ten les s cestičkami a skalkami, trochu zástavby, samozřejmě park a celkově i trochu převýšení. Určitě to splňuje kritéria sprintu, neboť uspějí hlavně ti, kteří to budou od začátku do konce valit na plné pecky. To, že je potřeba v tom fofru zachovat chladnou hlavu a vše umapovat, beru jako samozřejmost. Bacha, tratě mají dost kontrol a některé se hodně kříží. Radím: kontrolujte kódy.

Jakou bys doporučil obuv?

V této souvislosti zdůrazňuji, že nikdo nebude do závodu připuštěn, pokud bude mít na podrážce jakékoliv hřeby! Od věci není běžet to ve špuntovkách. Ty povoleny jsou. Já jsem to při kontrolním probíhání některých tratí šel normálně v maratónkách a dá se to.

Jakou trať sis proběhl a za kolik jsi to běžel?

To si zatím nechám pro sebe, abych neposkytl nějaké vodítko. Až bude po závodě, tak se můžu v té inkriminované kategorii porovnat. Samozřejmě jsem byl zvýhodněn tím, že jsem většinu prostoru zmapoval a že jsem trať jako stavitel dobře znal.

Číhají na trati nějaká nebezpečí?

Přímo o nebezpečí bych nehovořil. V prostoru závodu je ale pár míst, kde je třeba – ať už z důvodu vlastní bezpečnosti nebo dodržování zákazu vstupu – dávat pozor. Jednak je to jeden delší nebezpečný sráz, který i přes výrazné označení v mapě bude ještě navíc omlíkován ve směru ze svahu, a pak přeběhy přes mírně frekventovanou silnici. Možnost překonání silnice bude pouze na vyznačených místech, a ta budou pořadateli hlídána. V terénu je také jeden nepřekonatelný potok. Do toho bych určitě nelezl, ani kdybych to měl povolené. Jednak je na přeskočení dost široký a také dost hluboký – někde i dva metry, přičemž polovina hloubky je bahno. Podél něj se budou potulovat pořadatelé, kteří v případě porušení pravidel (potok je označený jako nepřekonatelný) dotyčného zapíší a posléze diskvalifikují. Pokud někdo hlídačům unikl, tak bude snadno identifikován tím, že přiběhne do cíle celý mokrý a od pasu dolů od bahna. A nesmíme zapomenout ani na golfová hřiště, která se rozkládají kromě jihu na ostatní světové strany. Jestli tam nějakým nešťastným omylem někdo zabloudí, tak to zjistí tak, že ho rozhořčený golfista přetáhne holí přes makovici (to byla nadsázka). Tratě jsou postaveny tak, aby při závodě nebyl žádný důvod vkročit do hřišť ani na decimetr. 

S tím právě souvisí povinnost nastoupit do závodu se startovním číslem na hrudi. Jednak to z hlediska takové sportovní události vypadá pěkně a také to slouží k jednoduché identifikaci závodníka. 

Počítáte s vyhlášením?

Určitě. Je naplánováno na 15:15 hod. a budou se rozdávat diplomy, věcné ceny a v případě oblastního mistrovství i medaile. Čekání si ti, kteří budou mít závod brzy za sebou, mohou zkrátit návštěvou restaurace, která je přímo na shromaždišti. V žádném případě není dovoleno doběhnuvším závodníkům vstupovat do závodního prostoru za jakýmkoliv účelem. Po vyhlášení je možné uskutečnit návštěvu zámku za zvýhodněné vstupné. Já s rodinou jsem tam před prázdninami absolvoval jeden z několika prohlídkových okruhů a můžu říct, že to stálo za to.    

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com