Orientační běžci slavili Velikonoce ve skalách

Obec Kozly na Českolipsku byla o víkendu před Velikonočním pondělím centrem třídenních závodů v orientačním běhu, které už po 21. zorganizoval pražský oddíl Kotlářka.

Akce se těší veliké oblibě nejen u českých závodníků. Celkem se jich účastnilo 1500 z patnácti zemí. Ti nejvzdálenější přijeli až z Izraele.

Pravidelně na Velikonoce ve skalách, jak se tyto třídenní oficiálně jmenují, jezdí také členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK, kteří se v minulosti nejednou prosadili na stupně vítězů.

První etapou byla krátká trať u obce Podolí-Kvítkov. Běhalo se v dosti členitém terénu plném kamenů, skalek i vysokých skalních srázů. Cesta ke kontrolám, jež se nacházely většinou u zmíněných objektů, vedla nezřídka skrz velmi husté porosty.

V sobotní klasické trati se sice stanoviště kontrol nalézala také u kamenitých útvarů, to však nebylo to nejtěžší, co běžce čekalo. Za velmi vysokých teplot museli borci několikrát zdolávat strmá hluboká údolí, která vzala všem dost sil. Pořadatelé – asi aby sportovce nevyplašili – uvedli do rozpisu o dost menší výškové parametry. Do cílové rovinky se pak všichni doslova ploužili.

Hendikepový závod

Závěrečný hendikepový závod, kdy se vybíhalo s časovými odstupy, které si každý určil výsledky dvou předchozích etap, byl už orientačně i fyzicky méně náročný.

Nejlépe z Mariánskolázeňských dopadl Jan Fišák v kategorii H75, který po vyrovnaných výkonech doběhl na pěkném druhém místě. Do posledních metrů se však musel obávat rychlonohého Havlíka z Jičína, jenž ho po celou trať mocně doháněl. „Pokud by závod byl o nějakých sto nebo dvě stě  metrů delší, asi bych skončil třetí,“ přiznal Fišák. Čtvrtý v téže kategorii skončil Jan Sklenář. Bronzový stupínek pak vybojovala stabilně běhající Stanislava Opavová v kategorii D65.

Třetí místo bylo určitě v silách Josefa Miloty (kat. H60), jenž po výborně zaběhnutých dvou etapách měl sice ztrátu na čelo něco přes čtyři minuty, ale zároveň stejný náskok před pronásledovateli. V polovině závodu ale zřejmě překročil nějaký bludný kořen, jenž ho v součtu dvou fatálních kiksů uvrhl do desetiminutové chyby, což znamenalo až konečné páté místo.

JP

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com