Orientační běžci slavili Velikonoce ve skalách

Obec Kozly na Českolipsku byla o víkendu před Velikonočním pondělím centrem třídenních závodů v orientačním běhu, které už po 21. zorganizoval pražský oddíl Kotlářka.

Akce se těší veliké oblibě nejen u českých závodníků. Celkem se jich účastnilo 1500 z patnácti zemí. Ti nejvzdálenější přijeli až z Izraele.

Pravidelně na Velikonoce ve skalách, jak se tyto třídenní oficiálně jmenují, jezdí také členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK, kteří se v minulosti nejednou prosadili na stupně vítězů.

První etapou byla krátká trať u obce Podolí-Kvítkov. Běhalo se v dosti členitém terénu plném kamenů, skalek i vysokých skalních srázů. Cesta ke kontrolám, jež se nacházely většinou u zmíněných objektů, vedla nezřídka skrz velmi husté porosty.

V sobotní klasické trati se sice stanoviště kontrol nalézala také u kamenitých útvarů, to však nebylo to nejtěžší, co běžce čekalo. Za velmi vysokých teplot museli borci několikrát zdolávat strmá hluboká údolí, která vzala všem dost sil. Pořadatelé – asi aby sportovce nevyplašili – uvedli do rozpisu o dost menší výškové parametry. Do cílové rovinky se pak všichni doslova ploužili.

Hendikepový závod

Závěrečný hendikepový závod, kdy se vybíhalo s časovými odstupy, které si každý určil výsledky dvou předchozích etap, byl už orientačně i fyzicky méně náročný.

Nejlépe z Mariánskolázeňských dopadl Jan Fišák v kategorii H75, který po vyrovnaných výkonech doběhl na pěkném druhém místě. Do posledních metrů se však musel obávat rychlonohého Havlíka z Jičína, jenž ho po celou trať mocně doháněl. „Pokud by závod byl o nějakých sto nebo dvě stě  metrů delší, asi bych skončil třetí,“ přiznal Fišák. Čtvrtý v téže kategorii skončil Jan Sklenář. Bronzový stupínek pak vybojovala stabilně běhající Stanislava Opavová v kategorii D65.

Třetí místo bylo určitě v silách Josefa Miloty (kat. H60), jenž po výborně zaběhnutých dvou etapách měl sice ztrátu na čelo něco přes čtyři minuty, ale zároveň stejný náskok před pronásledovateli. V polovině závodu ale zřejmě překročil nějaký bludný kořen, jenž ho v součtu dvou fatálních kiksů uvrhl do desetiminutové chyby, což znamenalo až konečné páté místo.

JP

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com