Zhodnocení mapového tréninku u kaple Lásky

Trénink se uskutečnil v náročném terénu, který leží přímo v našem městě. Proběhnout jste si mohli 3 tratě různé mapové obtížnosti a navíc v různých povětrnostních podmínkách – někdo vyrazil ve středu za mírného mrholení, jiný využil krásný slunečný víkend a další si počkal na úterní odpoledne, kdy pro mlhu nebylo vidět na krok.

Do výsledků se zapsalo celkem 20 mladých mloků, 13 dospělých a 1 anonym neurčitého věku. Podle počtu map, které během týdne ze skrýše zmizely, navíc usuzuji, že se tréninku zúčastnilo dalších 7 mloků, kteří se mi neozvali a ani do výsledků se nezapsali. Takže celková účast je 41 závodníků.

Výsledky čestně zapsaných časů vypadají takto: výsledky

Možnost nahrát (nebo zakreslit) si svoje postupy do aplikace play-map využilo hodně mloků a tak máme všichni možnost si prohlížet, jakými způsoby se daly všechny kontroly najít. Ti, kdo nahráli své postupy z hodinek zároveň doložili pravost svého výsledného času.

Využijme zákresu některých závodníků a pojďme se podívat, jaké nástrahy na vás v lese čekaly.

Analýza postupů na trati HD14

Vybírám si Tomase, Míru a Mikyho. To jsou mloci, kteří letos běhali H12 a učí se už běhat podle azimutů a vrstevnic a připravují se tak na tratě H14.

V aplikaci play-map je zřejmé, že Tomasovy postupy jsou nahrané z hodinek, Miky s Mírou si postupy zakreslili ručně (a proto se může zdát, že běží celý závod rovnoměrně bez zastavení … na rozdíl od Tomase, ale není tomu tak).

1. kontrola

Postup na 1.kontrolu byl zkouškou pozornosti. Drápat se nahoru kamenitým svahem na cestičku a pak seběhnout dolů kameni se sice nabízí jako první volba, ale jsem přesvědčen, že nejrychlejší bylo od vývratu seběhnout těch pár metrů zpět na silnici, svižným během doletět k rozcestí a pak kolmo po cestě nahoru, kde kámen leží už kousek od cesty. Známku jedničku za tuto volbu ode mne dostává Honza Preibisch. Všichni ostatní se drápali svahem nahoru.

3. kontrola

První zkouškou orienťáckých dovedností byl postup na 3. kontrolu. Z obrázku vidíme, že všichni kluci byli na 2.kontrole ve stejný čas a měli na výběr ze tří možností postupu:

  • velká obíhačka ve stylu HD10,
  • fiknutí azimutem lesem cca 100 metrů na cestu (linii) ve stylu HD12
  • přesným azimutem trefit konec cesty, který tě dovede přímo ke kontrole = styl HD14 a starší.

Z následujícího obrázku je zřejmé, který postup byl ten nejrychlejší. Odvážný Míra postup zvládl na jedničku, pak však bohužel drobně ztratil na dohledávce kamene a do průběžného vedení se dostal Miky, který kámen našel hned. Tomas obíhačkou na kluky ztratil.

4. kontrola

Postup na 4. kontrolu měl dvě základní varianty, které odlišují dovednosti H12 a H14:

  • jasná, ale delší obíhačka spodem po silnici
  • odvážný postup azimutem přímo až na přes průsek, na kterém se srovnám a kontrolu dohledám po vrstevnici.

Miky to zvládl čtrtnáctkovým stylem výborně a získal tak na obíhající kluky významný náskok

5. a 6. kontrola

Postup na 5. kontrolu zvládli kluci výborně, stejně tak zkracovačku azimutem na velkou cestu, která je dovede k 6. kontrole. Tomas na 5. kontrole zaváhal na dohledávce, ale nevzdává se ….

 

9. kontrola

Další zajímavou částí tréninku je až postup na 9. kontrolu. Pojďme se podívat na situaci u 8. kontroly: Miky už ji našel a právě odbíhá, Míra už ji vidí a běží k ní. Jaký ale zvolí další postup?

 

Miky se rozhodl pro běh po vrstevnici až na silnici a tudy na jistotu ke kontrole. Toho využil Míra a za stejný čas, kdy je Miky na silnici, se dostává přímým azimutovým postupem ke kontrole a ujímá se průběžného vedení. Tomas sice ztrácí, ale rychlým azimutem náskok soupeřů zkracuje.

Všimni si, že při postupu na devítku je azimut zcela bezpečný – běžíš kolem dvou domečků a při nejhorším tě u kontroly zarazí silnice, vodorovná cesta a hlavně velká oplocenka. Zkušenější závodníci navíc běhají podle vrstevnic, tj. šikmo svahem dolů a pak údolím téměř až ke kontrole. A jak jsi to běžel ty?

Závěr

Konec tréninku byl náročný na čtení mapy. S tím si nejlíp poradil Tomas a kluky těsně před cílem ještě předběhl. Tomasi, Miky a Míro, děkuji vám za pěkný výkon a rozmanité postupy, na kterých se dalo vše pěkně ukázat.

Děkuji všem závodníkům za účast.

Pochvalu uděluji těm, kteří se o své postupy podělili s ostatními. Analýzu tratí HD10 a kotníková mapařinka už dělat nemusím. Pro každého je to v aplikaci play-map hračkou.

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com