Marie Bartošová třetí na Mistrovství Švédska v lyžařském orientačním běhu

Letošní sezóna LOB v Česku bohužel bohatá nebyla. Kromě olympiády dětí a mládeže se konal pouze jeden závodní víkend, navíc nešťastně v termínu světového poháru v Norsku. Nedostatek českých závodů si proto sourozenci Vojta a Maru Bartošovi vynahradili na závěr sezóny účastí na Mistrovství Švédska. To se konalo 11.-12.3.2023 v běžecké a biatlonové aréně v Lulea a jejím lehce kopcovitém a bažinatém okolí. Vojta startoval v mužské elitě, Maru mezi juniorkami, své lyžařské a mapařské dovednosti si mezi švédskými veterány vyzkoušel i Luděk.

Tratě byly technicky a mapově náročné. Ze 75% se běželo v kvalitně najetých skútrových stopách, o kterých se nám může u nás jen zdát.

Výška sněhu se nedala změřit, ale určitě 1 metr měla. Počasí bylo po oba dny ideální – modrá obloha, teplota kolem -6 až -12°C. Konkurence švédských závodníků je vždy vysoká. Jak Vojta trefně poznamenal, tak je tu téměř každý druhý současný, minulý a nebo budoucí mistr světa.

Prvním závodem bylo Mistrovství Švédska na krátké trati. Závod se Maru velmi povedl. I přes dvě drobné mapové chyby doběhla mezi 8 juniorkami na výborném 3. místě se ztrátou 3 minuty za současnou juniorskou mistryní světa Ellou Turesson. Vojta si v těžké konkurenci doběhl pro 13. místo se ztrátou 8 minut na aktuálního mistra světa Jonatana Ståhla.

Sobotní odpolední sprint byl závodem švédského poháru. Velmi rychlý závod na 13 minut v měřítku 1:5000 se rozhodoval zejména v mapově těžké pasáži zasněžené bažiny. Každá drobná nesoustředěnost zde může vyústit ve špatnou odbočku a velkou časovou ztrátu při „plašení“ nebo hledání se v mapě. Maru zde bohužel nechala 3 minuty, což je na sprint moc velká ztráta. Boj o přední pozice už byl pro ni neřešitelný. Vojtovi se závod až na dvě drobné chybky celkem povedl, doběhl se ztrátou 2 minuty na 14. místě.

V neděli ráno bylo na programu švédské mistrovství štafet dvojic. Každý závodník běžel dva úseky (1. úsek delší, 2. a 3. úsek kratší a 4. úsek delší).  Maruška žádnou parťačku do juniorek nemá, Vojta mezi muži také ne a tak jsme naši dvojici MLOK Mariánské Lázně přihlásili do mužské elity. Bylo předem jasné, že nejlepším závodníkům stačit nemůžou. Na startovní čáře se sešlo 10 štafet. Po prvním dlouhém úseku Vojta předával na 7. místě. Maru na následujícím úseku udržela štafetu na velmi slušném 8. místě a to se oběma podařilo udržet až do cíle.

Výsledky, mapy a určitě koukněte na Livelox, což je švédský gps tracking systém: middlesprint, štafety

Pro zajímavost článek z webu švédského svazu OB (aneb „hledej název našeho klubu“)

 

 

Mohlo by vás také zajímat ...

1 příspěvek

  1. Jan Fišák napsal:

    Blahopřeji Bartošům k výborným výsledkům na mistrovství Švédska a děkuji za skvělou reprezentaci MLOKu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com