Maru Bartošová juniorskou mistryní Švédska ve sprintu LOB

Na rozdíl od sněhově mizerné zimy v Česku, kde jsou závody LOB už druhou sezónu rušeny, je na severu Švédska sněhu ještě dost. Sezóna lyžařského orientačního běhu zde trvá od prosince do začátku dubna.

Druhý březnový víkend se ve městě Vännäsby, které se nachází 30 km západně od Umea, konaly dva závody švédského mistrovství LOB. Na prestižních závodech se sešlo přes 200 závodníků všech kategorií.

Přátelskou atmosférou a shromaždištěm připomínali náš oblastní žebříček, sportovní kvalitou v elitních kategoriích však spíše mistrovství světa. Ve startovní listině mezi ženami byly například 4 závodnice z nejlepší šestky světového rankingu IOF.

Kromě řady současných, minulých nebo budoucích mistrů a mistryň světa se na startu objevili také tři členové našeho oddílu. Maru běhající během svého studijního pobytu za oddíl OK Renen a dále Vojta v H21E a Luděk mezi veterány.

LONG

V sobotu byl na programu závod na klasické trati (long). Tratě byly dlouhé, stopy umrzlé (a to i z kopce), o konečném pořadí v cíli rozhodovala zejména volba postupů a fyzická připravenost v kopcovitém terénu.

Trať H21E – 1. částTrať H21E – 2. část

Maru se po lednovém zranění vrátila do závodů teprve před týdnem a měla z dlouhého závodu obavy. Až na drobná zaváhání zvládla celý závod ve vysoké rychlosti a byla mile překvapená, že na vítěznou Alicii Bergkvist, která vede letošní švédský žebříček, ztratila jen 2 minuty. Ve vyrovnané konkurenci to stačilo na 5. místo. Švédský trenér Sture jí po doběhu chválil a říkal, že se zřejmě již vrací do dobré formy.

Vojta závodil v elitní mužské kategorii a dlouhá trať byla na něj příliš dlouhá. V kopcovitém terénu najel 28 km. Ke vší smůle ještě v závěrečné části závodu při pádu zlomil hůlku a v cíli byl hodně rád, že už má závod za sebou.

Vojta na doběhu “longu”

Luděk ve veteránské kategorii nijak nepřekvapil a rychlým Švédům vůbec nestačil.

Výsledky a postupy ze soboty

SPRINT

V neděli se za krásného slunečného počasí běžel závod ve sprintu. Švédským standardem je, že závod ve sprintu trvá do 12 minut, což se na českých závodech moc zažít nedá. Jako by to byla jiná disciplína, než u nás. Sprint je zde závodem ve vysoké rychlosti, kde rozhodují i vteřinové chyby. Tratě byly krásně upravené, pevné, umrzlé a mapově zajímavé.

Trať D20E

Maru byla nalosována jako druhá. Trenér Sture ji dal před startem jednoduchou radu: „Jeď přesně a rychle“. A tím se řídila. “Závod mě vyloženě bavil. Bylo nutné stále sledovat mapu a odbočky. I když se to dalo místy “fikat”, tak jsem raději volila postupy po čárkách a ťukala jsem si jednu kontrolu za druhou“, sdělovala s úsměvem v cíli. O její dobré formě svědčí nejen nejrychlejší čas na doběhu, ale další 4 vyhrané postupy. Pořadí se během závodu přelévalo až do cílové čáry. Na jedničce Maru vedla o 2 vteřiny, na dvojce už byla vinou horšího postupu čtvrtá se ztrátou 11 vteřin. Ke konci závodu už bojovala na vteřiny o první místo se sobotní vítězkou. Žádná ze soupeřek ji však nedokázala předběhnout.

Maru zaběhla letošní nejlepší závod a stala se překvapivou juniorskou mistryní Švédska ve sprintu. Blahopřejeme!

Maru se svou švédskou oddílovou kolegyní Klarou Kivijärvi po doběhu sprintu

„To je přesně závod, který mě baví“, říkal po doběhu také spokojený Vojta v H21E. Na vítězného Jonatana Stahla (2. na loňském MS ve sprintu) ztratil jen 2:10 minuty, což by mu při závodech na světových akcích stačilo k velmi solidnímu umístění. Se svým výkonem i 14. místem mezi Švédy byl spokojen. Radost mu udělal i 6. nejlepší čas na doběhu.

Luděk splnil očekávání a poslední místo v kategorii uhájil i v neděli.