ML gymnazisté vybojovali skvělé 5. místo v republikovém finále přeboru škol!

Napsala Eva Páníková, doplnila Jana Bartošová 

Ve středu 7.6.2023 se konalo v Terezíně mezi hradbami celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu, do kterého z krajského kola v Sokolově postoupili žáci i studenti Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně jak v kategorii “druhý stupeň = nižžší stupeň gymnázia” (HD7+HD9), tak v kategorii “střední školy = vyšší stupeň gymnázia” (HDS). 

Závody byly velice zajímavé, a to hlavně výběrem lokality Terezín. Na závodníky čekala trať plná tunelů, vodních příkopů, hradeb či valů. Mapa byla použita z mistrovství světa v OB, které se konalo v Terezíně před dvěma lety. Bylo velice důležité dobře promyslet postup z kontroly na kontrolu, aby se závodník nevystavil zbytečnému obíhání a tím neztrácel drahocenné sekundy, jelikož se jednalo o závod ve sprintu. Délka jednotlivých tratí se pohybovala od 1,5 km do 3 km. 

Počasí bylo letní, po celou dobu závodu horko až dusno, pršet začalo až v závěru a při vyhlašování už spíše lilo než pršelo. Naše výprava však byla prozíravá, vzala s sebou oddílový stan, který dokonce včas postavila. Objevila se však drobná komplikace. Ve chvíli, kdy každý držel část postaveného stanu a zbývalo již jen jej zakolíkovat, jsme zjistili, že právě kolíky jsou tím, co nám chybí, chvilku to tedy vypadalo, že se holky a kluci budou muset prostřídat při držení stanu. Zachránil nás však pořadatel, který měl na půjčení k naší radosti i úžasu i stanové kolíky. Před deštěm jsme tak mohli v pohodě ukrýt nejen sebe, ale i všechny naše věci.

V konkurenci 21 škol z celé České republiky dosáhli mariánskolázenští gymnazisté historicky nejlepšího umístění. Nižší stupeň gymnázia se umístil na skvělém 5. místě, před námi byli jen závodníci z oddílů (a škol) zvučných jmen (Hradec, Turnov, Pardubice, Vrchlabí), o to větší radost jsme měli. Navíc jsme tímto umístěním zajistili na příští rok start prvních dvou škol z našeho krajského přeboru!!! Vyšší stupeň obsadil 14. místo.

Bodují vždy první dva závodníci z každé školy, přičemž nejvíce smí v každé kategorii startovat 5 žáků za školu. V kategorii mladších chlapců (H7) jsme byli nejúspěšnější, kluci obsadili super 2.místo zásluhou Mikyho P. a Tomase, v kategorii mladších dívek (D7) jsme obsadili také výborné 4. místo zásluhou Leonky a Laděnky. V kategorii D9 vybojovaly cenné 12. místo Anežka a Jana (ani jedna není členkou oddílu OB), dobrý výsledek je tak o to cennější. V kategorii starších kluků H9 jsme byli 10. díky Ondrovi H. a Mikymu J. Ondra po závodě spokojen nebyl, konkurence však byla veliká a občas může být brzdou veliká přemotivovanost, což byl právě asi tento případ, byl to však výborný trénink a skvělá zkušenost, která se také počítá. Závodníci z vyššího gymplu vybojovali v HS 8. místo, body získali Mloci Sam a Ondra P., v kategorii DS bojovaly srdnatě 2 neorienťácké slečny, Terka a Markét, a obě získaly cenné body.

Celkové výsledky škol jsou k prostudování zde.

Konkurence orienťáků z oddílů zvučných jmen byla veliká a o pořadí v čele rozhodovaly vteřiny. Členové oddílu MLOK obstáli skvěle a jejich spolužáci neorienťáci si také vedli výborně, nikdo nebyl disk (… a že jich celkově bylo, například v kategorii H9 bylo 13! závodníků disk) a nikdo nebyl zdaleka poslední ani z těch, kteří orazili vše.

Celkové výsledky jednotlivců jsou zde

Výsledky členů týmu GOAML:
D7/78 závodnic : 7. Leonka Fišáková (naše nejlepší umístění, ztráta 4‘ na vítěze), 17. Laděnka Prinzová, 51. Anička Nykodymová (vybrala si trochu smůly – nešťastnou shodou okolností si vzala špatné popisy kontrol a chvíli trvalo, než Anička přišla na to, jak je to možné, že to nesedí a další chvíli, než to rozdýchala a vyrazila zpět do závodu :), 58. Anetka (ze 78!!!) 
D9/70 závodnic: 31. Anežka Riegrová, 37. Jana Štiferová, 43. Zdeňka Lorencová (ani jedna nedělá orienťák!)
DS/72 závodnic: 44. Terka Trojanová, 62. Markéta Pajerová (ani jedna nedělá orienťák!)
H7/76 závodníků: 9. Miky Prinz (ztráta 4‘), 13. Tomas, 33. Adam Postránský, 41. Jan Sasko, 53. Šimon Brablc (ze 76!)
H9/80 závodníků: 22. Miki Janoch, 28. Ondra Herman, 65. Šimon Trstenský
HS/76 závodníků: 20. Sam Janoch, 30. Ondra Petruš, 43. Honza Pivec, 60. Saša Dudarec

Veškeré mapy a tratě a postupy všech, kteří nahráli či zakreslili, jsou na stránce OB postupy.

Ukázka map a tratí (D9 a HS):

Fotodokumentace oficiální je  zde a zde

Fotodokumentace naše: 

Laděnka stojící před startem, který byl v tunelu (za ní) stejně jako na MS2021.

Závěrem bychom chtěly poděkovat za podporu městu Mariánské Lázně, které zafinancovalo dopravu na závody a hlavně dětem za jejich neutuchající chuť závodit a předvést ty nejlepší výkony. GOAML vybojovalo na příští rok i tzv. druhý start, což znamená, že v roce 2024 postupují z kraje první dvě školy.
Evča a Jana

Vybrané fotky oficiální (CSOS) stažené ze stránek závodu:

 

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com