Mločí závody v běžecko-dovednostních disciplínách (od nejmladších až po dorost)

O víkendu se měl konat tradiční mariánskolázeňský závod v běžeckém lyžování “Okolo pramenů”, pořadatelé (oddíl Ski Nordic ML) však tyto závody odvolali (prý z důvodu nedostatku sněhu).

Oddílu MLOK naopak přišlo, že podmínky jsou téměř ideální, tak na sobotní dopoledne připravili (Marek a Jana) závod pro všechny běžekchtivé mloky od předškoláků až po dorost.

Závody se konaly na rolbou připraveném okruhu na “Tepelském ledovci” (louka před Homolkou) a na kopci za Homolkou. Závodníci nesoupeřili jen v hladkém lyžování na okruhu, ale utkali se hned v několika disciplínách.

Prvním závodem byl hladký běh volným způsobem s intervalovým startem. Jako první vyrazili nejstarší a nejzkušenější běžci a běželi dva okruhy, tedy dohromady cca 1300 m. Po nich se na svou trať dlouhou 350 m vydali nejmladší a začátečníci. Závod zakončili zkušenější závodníci (ročníky 2011-2012), kteří běželi jeden okruh dlouhý cca 650 m. Čas a pořadí v tomto závodě však nebyl pro konečné umístění ještě rozhodující. K základnímu času se připočetl ještě čas dosažený ve sjezdu, který se konal jako poslední disciplína.

Před sjezdem se však uskutečnila ještě jedna disciplína, tzv. americké štafety. Každá štafeta se stávala ze dvou závodníků (kluk-holka/starší-mladší), kde každý běžel postupně tři okruhy (starší 650 m, mladší 350 m). Start byl hromadný a navíc ztížený tím, že závodníci měli hole odložené na zemi a teprve po startu je museli sebrat a nandat si je, to samé čekalo i druhého ve štafetě – teprve po předávce sbíral a nandával hole. Druhé okruhy byly hladké bez jakýchkoli překážek, zato závěrečné okruhy byly ztížené tím, že závodníci ve sjezdové části okruhu museli sebrat jeden z kuželů rozházených kolem trati a s kuželem dojet na předávku, druhý ze štafety pak do cíle. Závod to byl zajímavý, napínavý až do poslední chvíle. Přidanou hodnotou navíc bylo to, že se seznámili nejmladší členové s těmi nejstaršími (myšleno v kategorii mládežnických).

Poslední disciplínou byl již výše zmíněný sjezd, což nebyl pouze čistý sjezd, ale slalom kolem kuželů. Startovalo se cca 100 m od posedu na Homolce a sjíždělo se (na přimrzlém sněhu to pěkně frčelo a ani o pády nebyla nouze) dolů k silnici. Start byl intervalový od nejstarších po začátečníky a to v pořadí od nejrychlejšího na hladkých okruzích.

Nejednalo se o klasické závody, nerozdávali se doopravdické medaile ani žádné pohárové body. Cílem bylo vytvořit trochu atmosféru závodů, v hladkém závodě zkusit jet naplno, ve štafetách si vzájemně zafandit a okusit týmového ducha, také vyzkoušet trochu technických dovedností. V závěrečném sjezdu překonat kapku strachu, nebát se spadnout a vstát a při slalomu ukázat i nějakou tu obratnostní zdatnost. Ne každému se povedlo všechno tak, jak si představoval, někdo se ztratil na trati, jiný se nedokázal nacpat do hůlek, další ztratil kužel a někdo třeba zapomněl, že jede slalom a dojel sjezdem. Všechno bylo správně, hezký výkon i chyby a dobrá zkušenost. Hlavně šlo o to, užít si společně krásné slunné dopoledne na zasněžených pláních od Mariánek coby kamenem dohodil. Rodiče v roli fanoušků si snad také přišli na své.

Slavnostní medailový ceremoniál proběhl za přítomnosti a ohlasu diváků na parkovišti u klubovny (golfové).

Fotogalerie (fotil Petr Placek)

Výsledky hladkého závodu a sjezdu jsou vyvěšeny níže. Ve štafetách zvítězili Ondra a Kiarka, další výsledky ani složení štafet si pořadatelé nezapamatovali neb se štafet sami účastnili a nejsou zvyklí jezdit rychle, tak se jim to náhlým rychlým během vymazalo z hlavy:).

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com