MLOCI V BENÁTKÁCH

11. a 12. listopadu 2023 se v italských Benátkách uskutečnil několikrát odkládaný 38. ročník závodů Meeting Orientamento Venezia, letos dvouetapový. Zaběhat si v bohaté síti ulic, uliček – ta nejužší má pouze 52 cm – a kanálů, k tomu navíc desítky náměstí s kostely a velký počet mostů využili také členové MLOK Mariánské Lázně, kteří startoval pod hlavičkou Haná orienteering.

Kromě samotných závodů byl čas i na poznávací turistiku. Společně se všichni podívali na menší obydlené ostrovy Burano a Murano, na nichž se v minulosti také běhalo a kde se zájemci mohli přesvědčit na vlastní oči, jak vznikají ty pěkné skleněné věci, které se pak za stejně pěkné ceny prodávají všude po Benátkách. Někteří mloci se také povozili v gondole po kanálech. Navštívit se daly třeba Dóžecí palác, Bazilika sv. Marka nebo Palazzo Contarini del Bovolo s točitým schodištěm.

Co se týká samotných závodů, které měly pokaždé centrum ve východní části benátské laguny u pevnosti Arsenale, tak se nejprve konal noční závod. Ten má výhodu v tom, že v ulicích není ani noha. Čelovka na hlavě slouží hlavně kvůli čtení mapy, v ulicích je totiž díky veřejnému osvětlení vidět celkem dobře. Následný denní závod se již odehrál za plného provozu, chodců bylo v ulicích nepočítaně. Delší tratě se dostaly až za turisticky hojně navštěvovaný most Rialto.

Mloci si nevedli v početné konkurenci – celkem závodilo 1600 běžců – nijak špatně. Pepa Milota (M65) obsadil v součtu dvou závodů (5. a 6.) celkové čtvrté místo. Vítězný Švýcar Kohler byl o 4 min. a 2 s. lepší. Konečná 11. ve W55 (8. a 15.) patřila Radce Miturové, dvanáctý byl Břéťa Milota v M20 (13. a 12.) a 30. skončila Lucie Fišáková ve W14 (29. a 31). Střední tréninkovou trať absolvoval Honzík Milota s Radkou Jelínkovou v zádech. V Benátkách se velmi dařilo Jardovi Jiráskovi z Chebu, jenž v kategorii M75 obsadil skvělé druhé místo.

Všichni se pak bodově podíleli na třetím místu Haná orienteering v soutěži týmů.