Něco málo z historie závodů v orientačních sportech a první zprávy z Mistroství Evropy MTBO 2024

Je zajímavé, že první civilní orientační závod byl cyklistický. Proběhl 24. září 1893 u Rakousko-Uherského města Langenlois (severozápadně od Vídně), což bylo o 4 roky dříve než první civilní závod v orientačním běhu (31. říjen 1897 údolí Sorkedalen u Osla).  Více viz. článek z History v příloze.

Mladí reprezentanti České republiky asi od předchůdců něco pochytili a získali na právě probíhajícím Mistroství Evropy MTBO při první disciplíně (sprintu) kompletní sbírku medailí. Dorostenka Adéla Rygolová bronz, juniorka Sofie Stránská stříbro a dorostenec Radek Lesage zlato.

Zahanbit se nenechal ani mariánskolázeňský závodník Ondra Petruš, který skončil za vítězným Radkem na 11. místě se ztrátou 1:59 minut.