Nemám čas, jsem na Fichtlu

Krátký rozhovor s ředitelem závodu
Pamětníci si možná vzpomenou na dobu kolem sedmdesátých, osmdesátých let minulého století, kdy se mladí hoši proháněli na malých motocyklech, kterým se hovorově říkalo fichtl, kozí dech nebo splašené trubky. Pokud někdo v posledních týdnech sháněl mariánskolázeňského orientačního běžce Luďka Bartoše, jenž má na Zimní olympiádě dětí a mládeže funkci ředitele závodů v lyžařském OB, dostal obvykle lakonickou odpověď, většinou v podobě SMS: Nemám čas, jsem na Fichtlu. Copak, Luděk vyštrachal v garáži starý, zaprášený moped a řádí s ním po ulicích? Nic takového. Ředitel závodů v LOB tráví totiž spoustu času v Krušných horách, buď na Božím Daru, nebo v lyžařském areálu Fichtelberg (to je ten Fichtl) u Oberwiesenthalu. Našel si ale pár minut na to, aby odpověděl na pár otázek, byť je mládežnická zimní olympiáda doslova za dveřmi. Slavnostní zahájení bude už v neděli 19. 1., samotné soutěže pak proběhnou od pondělí 20. 1. do čtvrtka 23. 1.
Jak dlouho se akcí zabýváš?
Olympiáda dětí a mládeže je velmi sledovanou akcí, a tak bylo nutné se přípravám věnovat již od jara 2018, kdy po nás Krajský úřad Karlovarského kraje požadoval prvotní návrh disciplín a rozpočtu akce. Intenzivnější přípravy probíhaly během loňské zimy, kdy se začal ladit program České televize, navštěvovali jsme sportoviště a do příprav se zapojili další organizátoři. Od listopadu se přípravám věnuji téměř denně.
Co to všechno obnáší?
Oproti běžným orienťáckým závodům je na prvním místě olympijská myšlenka – setkání dětí a mládeže z různých sportů na jedné společné akci. Na zimní olympiádě bude celkem třináct sportů, konat se budou téměř v celém kraji a všechny musí proběhnout na vysoké organizační a sportovní úrovni. Současně se pořadatelé musí mezi sebou vzájemně domluvit a mnohdy nalézt rozumný kompromis. Většinu času proto netrávím přípravami map a tratí, ale koordinací aktivit s ostatními sporty, Krajským úřadem, olympijským výborem a Českou televizí. Při olympiádě je navíc kladen velký důraz na divácky atraktivní závody, takže jsme do programu LOB zařadili i závod s hromadným startem, který se běžně běhá jen na nejvýznamnějších světových akcích. Jsem zvědav, jak se s tímto formátem mladí závodníci poperou.
Jistě sleduješ předpověď počasí, odehraje se lyžařský OB vůbec?
Po zkušenostech z minulých zim máme samozřejmě připraveny i nouzové varianty lokalit a tratí při nedostatku sněhu. Mrzelo by mne ale, kdybychom pro závody nemohli využít oba připravené terény – Jahodovou louku na Božím Daru a Fichtelberg. Oba terény jsou krásné, obklopené lesem, orientačně zajímavé. Jahodová louka je podle mého názoru zcela ideální terén pro LOB, navíc se skvělým zázemím LK Slovan Karlovy Vary, jehož členové nám při přípravách závodů hodně pomáhají. V tuto chvíli je tam však nedostatek sněhu. V případě nepříznivých sněhových podmínek jsme připraveni uskutečnit všechny tři závody v lyžařském areálu Fichtelberg. Ten leží v nadmořské výšce cca 1100 m. n. m., má umělé zasněžování a navíc i dostatečné zásoby sněhu z loňské zimy
Pokud by bylo počasí vyloženě mizerné – něco jako v Letohradu v roce 2018 – jak se to promítne do programu?
I když by se současná zoufalá předpověď počasí naplnila, tak závody proběhnou podle původního programu a věřím, že se budou závodníkům i divákům líbit. Je ale jasné, že čím více sněhu v týdnu olympiády bude, tím hezčí závody se nám podaří připravit. Doufejme proto, že nějaký sníh ještě ve zbývajících dnech napadne.
Kdo ti při přípravě akce pomáhá?
Přípravě závodů se v posledním roce věnuje užší tým šesti organizátorů. Chtěl bych zde vyzdvihnout pomoc Josefa Nádeníčka z Nejdku, který se stará o technické zázemí celé akce, hlavního rozhodčího Aleše Richtra z Plzně, Jana Picka z Jablonce a Petra Marečka z Nového Města na Moravě, který připravuje mapy a závodní tratě. Velmi si cením i přístupu pracovníků Krajského úřadu, kteří akcí poslední měsíce doslova žijí a těší se na ni. Jsem mile překvapen i výbornou spoluprací s hlavními organizátory soutěží v běhu na lyžích a biatlonu – Miroslavem Petráskem a Janem Novákem. Do přípravy závodů se v lednu zapojili i další pořadatelé z řad orientačních běžců převážně z Karlovarského kraje. Samotné závody LOB bude pořadatelsky zajišťovat zhruba 35 lidí.
Kdo myslíš, že získá na olympiádě v LOB nejvíc medailí?
Je to sportovní klání, takže je jasné, že zisk medailí bude při olympiádě velmi sledován a v tisku budou ti nejlepší prezentováni. Cílem našeho pořadatelského týmu je však připravit zajímavé a hezké sportovní zážitky pro všech 112 mladých závodníků. Přeji si, aby každý odjížděl domů s pocitem šikovného sportovce, ať už s medailí, nebo bez ní. Uvědomme si, že zkombinovat běh na lyžích s orientací v terénu podle mapy je zejména v takto kopcovitých terénech náročná dovednost i pro dospělé. Myslím si, že všichni mladí závodníci, kteří tratě zvládnou proběhnout, jsou ve svém věku obdivuhodnými sportovci.