Orientační prázdniny začaly u Třemošné

Třemošná 2019

Protáhlá louka v údolí Bílého potoku severně od Třemošné byla centrem prvních prázdninových závodů v orientačním běhu, jichž se účastnilo kolem 350 sportovců. Na Plzeňsko se vydala také 28členná výprava Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Sedmi z nich se podařilo umístit se v celkovém pořadí na některém z medailových postů.

Pořadatelé z Lokomotivy Plzeň využili červencových svátků a připravili v mírně kopcovité krajině, kde se loni odehrály dva závody Českého poháru štafet, tři různé etapy. První, orientačně spíš lehčí posloužila jako příjemné proběhnutí a seznámení se s nástrahami lesa.

Den poté následovala krátká trať, kterou postavil závodník výkonnostní skupiny Elita, Matěj Kamenický z Pardubic. Ten koncipoval tratě zřejmě podle hesla „podle sebe soudím tebe“, tzn., že se jednalo o fyzicky i mapově obtížný závod se spoustou kontrol, a to hlavně v terénních detailech. Hledat třeba prohlubně v plochém lese, kde roste široko daleko borůvčí až do kolen, je zábava k nezaplacení. Všichni si tento závod určitě užili, byť byly směrné časy v leckterých kategoriích o dost delší než předepsaných třicet minut. Náročnost ještě umocňovalo tropické vedro.

V neděli se pak vybíhalo v odstupech získaných z předchozích dvou etap na nejdelší závod víkendu, který nabízel téměř na každou kontrolu zajímavé volby postupů. Divácky vděčné bylo sledovat, jak se účastníci popasovali se sběrnou kontrolou uprostřed motokrosového areálu. Zde Martina Kamarytová.

Zajímavý souboj se odehrál mezi dvěma lázeňskými borci v kategorii H75. Jako první vybíhal Jan Sklenář s téměř dvouminutovým náskokem před Janem Fišákem. Vše se rozhodlo v první polovině závodu, kdy Fišák, který svého oddílového kolegu doběhl, zvolil přímější postup hustým svahem a doběhl si pro vítězství. Sklenář si pohlídal druhé místo před ostrovským Freyem.

Další celkové prvenství zaznamenal Josef Milota v kategorii H55, byť neměl ani v jedné z etap nejlepší čas. Druhá místa ještě obsadili Jan Pivec (H14) a František Kováč (H18) a třetí skončili Lucie Fišáková (D10), které uteklo stříbro ve finiši o dvě sekundy, a Marie Bartošová (D16).

Na orientačních závodech se po dlouhých letech objevil kdysi nadějný veterán do oddílové štafety Petr Kunc st. V neděli si zaběhl trať T5 a neběžel nejhůř. Snad mu elán vydrží a jeho další návštěva už nebude trvat tak dlouho.