Sezóna lyžařského orientačního běhu začíná. Jak se na ni mloci připravili?
Úroveň českého lyžařského orientačního běhu se v poslední letech zvedá, což se připisuje i zařazení LOBů do programu olympiády dětí a mládeže a do programu světových zimních univerziád. Loňská sezóna byla kvůli pandemii na závody velmi chudá. Závody byly určeny pouze pro dorost a reprezentaci, ale v Mariánkách jsme měli sněhu dost, tak jsme aspoň pilně trénovali.
Na příští víkend se chystají první české závody u Železné Rudy, na které se přihlásilo 8 mloků. A jak se na sezónu připravovali?
Markova tréninková skupina
Trenér Marek Petruš se tréninku lyžování v našem oddíle věnuje již řadu let. Žactvo se postupně přesouvá do starších kategorií, mloci dosahují velmi hezkých výsledků. S Markem se lyžování ve svých začátcích začal učit Vojta Bartoš, výrazný posun pod vedením Marka zaznamenala za Plzeň běhající Káťa Černá a taky Maruška Bartošová, která se letos stala členkou juniorské reprezentace ČR. Pro letošní sezónu se Markova skupina rozrostla o mladší generaci nadějných mloků, kteří se základy lyžování naučili u trenérky Jany Bartošové, která se věnuje tréninku lyžování i OB u nejmladších mloků.
S Markem se přípravě na letošní zimní sezónu mloci věnují již od léta – kromě závodů v MTBO a pěším OB trénují navíc 1 až 2x týdně na kolečkových lyžích, běhají imitace, věnují se i mapové přípravě.
Maruška se navíc díky akcím juniorské reprezentace účastnila několika zajímavých a náročných soustředění, kde si vyzkoušela třeba i orienťák na kolečkových lyžích (KLOB).
Vojta
Vojta Bartoš je už třetím rokem v LOB reprezentaci ČR. V minulé sezóně se kvůli pandemii konaly pouze dva české závody. Z těch se nominoval na své první Mistrovství světa do Estonska. Nejlepší výsledek 36.místo zaběhl v závodě na krátké trati.
Letošní sezóna slibovala více zajímavých závodů – světovou univerziádu ve Švýcarsku, akademické mistrovství světa, mistrovství světa, mistrovství Evropy a celkem 8 českých závodů. Vojta si řekl, že to už stojí za pořádný a systematický trénink a přistoupil k přípravě odpovědně již od časného léta – dvě letní soustředění, první sníh v září, závody MTBO. Svoji dobrou formu si potvrdil při tradičních testech reprezentace v Jablonci na konci října, kde v „soupažích na kolečkových lyžích“ dokázal překonat historicky nejrychlejší čas od roku 1998. Jak dlouho mu rekord vydrží?
Svými výkony se současně nominoval na světovou univerziádu …. ta však byla kvůli rozhodnutí švýcarské vlády minulý týden zrušena, což všechny LOBáky, švýcarské pořadatele a i ostatní sportovce z celého světa velmi mrzí. Zejména, když světové poháry jiných sportů ve stejném termínu mohou ve Švýcarsku proběhnout. Ale taková už je dnešní doba s covidem.
Vojta má letos za sebou už i první oficiální mezinárodní závody. Na ty se vydal až za severní polární kruh do finské Ylläsjärvi, kde se 4.-5.12 konaly úvodní závody světového rankingu WRE. Kromě domácích Finů a skorodomácích Švédů se na závody sjeli i reprezentanti dalších evropských zemí: Švýcarska, Estonska, Litvy, Lotyšska a také 4 borci z Česka. Na programu byly dva závody na krátké trati, oba za poměrně extrémních zimních podmínek kolem -20°C.
Tratě dlouhé 12 km vzdušnou čarou převážně v úzkých skútrových stopách zvládli ti nejlepší za neuvěřitelných 40 minut (3:20 min/km). V sobotu se Vojtovi moc nedařilo, na prvních třech kontrolách nabral ztrátu přes 8 minut a to už je v této mezinárodní konkurenci ztraceným závodem. „Trochu jsem se tam na začátku motal a postup na trojku jsem zvolil čárkama, takže to bylo pomalejší. Ze všech kontrol se jelo po plný jen 3x a z toho jednou do cíle. Jinak všechno brutální čárky, bylo to parádní.“, sděloval své dojmy po doběhu trochu smutný Vojta. Bylo z toho konečné 47. místo. Nedělní závod Vojtovi vyšel mnohem lépe: „Celé se mi to povedlo. I z kopce jsem jel a mapoval. V čárkách jsem zpomalil a hlídal si to. Lyže nijak neletěly, ale to nikdy v tomhle extrémním mrazu. Ráno bylo na teploměru -25°C, takže jsem raději jel v převlékacích kalhotách jako turista.“ Vojta doběhl v čase 45 minut se ztrátou 5 minut na vítěze a se svým 18. místem ve výsledcích byl velmi spokojený.
Finsko výsledky sobota, Finsko výsledky neděle
Co nás v LOB sezóně 2021/2022 čeká?
Velmi zajímavou akcí je únorové Akademické mistrovství světa, které bude poprvé v Česku – v Jáchymově. Pro dospělé je připraveno mistrovství Evropy v Bulharsku (únor) a mistroství světa ve Finsku (březen). Pro dorostence a juniory je vrcholem sezóny MS juniorů a ME dorostu v březnu ve Finsku. Nebude určitě lehké se na tyto akce nominovat.
Závody českého poháru jsou naplánovány u Grosser Arber u Železné Rudy (příští týden), v Jeseníkách (leden a únor) a u Jáchymova, kde se využijí mapy z akademického MS. Závody u Jáchymova jsou pro nás dost blízko, takže je to myslím vhodná příležitost vyzkoušet si LOBy i pro další naše žáky HD12-14 a odvážné veterány.
Bude-li na golfu dost sněhu, tak možná i nějaký MLOK LOB OPEN uspořádáme.
Držme mlokům-lobákům palce, aby se závody konaly a aby byli se svými výkony po celou sezónu spokojeni.
Zájemci o tréninky či účast na závodech se hlaste u našich lyžařských trenérů Marka a Jany.