Mistrovství ČR štafet, Veteraniáda ČR štafet + Mistrovství ČR klubů, Veteraniáda ČR klubů Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva

Napsal Honza Fišák, doplnila Jana Bartošová

Tyto dva závody na závěr sezóny jsou vždy jakýmsi orientačním karnevalem. O-běžci z celé republiky se převlečou za anděly s křídly, pomalují se válečnými barvami, načešou si na hlavách barevné kokardy a v běloskvoucích tylových sukýnkách nebo v oblecích s kravatou vyběhnou do močálovitého lesa hájit barvy svého klubu, družstva nebo výběru. Bez ohledu na toto maškarní představení, probíhá v lese naprosto regulérní orientační závod. Vzhledem k tomu, že oba dny se vlastně jedná o štafety, probíhají borci shromaždištěm a jsou doprovázeni ohlušujícím povzbuzováním. Dobré výkony jsou oslavovány ostatními členy štafety nebo družstva i celým oddílem.
MLOK Mariánské Lázně má většinu mládeže zařazenou do Západočeské oblasti, dorost do Západočeského tréninkového centra, takže povzbuzování je o to častější. Naše čistě oddílové štafety a družstva mají teď pouze veteráni. Ti jsou zhýčkáni výbornými výsledky, kterých dosahovali před pěti a více lety, a stále více stárnoucí kmeti a dámy se znovu a znovu vrhají do lesa v představě, že zaběhnou jako tenkrát. To se ovšem nedaří. Dokonce se již vyskytují hlasy veteránů, rozčarovaných současnými výsledky a svým tělesným stavem, že to bylo naposledy. Já si myslím, že bez ohledu na výsledek a nepříliš estetický dojem z našeho běhu, je škoda tento festival OB nevidět. Stále se ještě najdou i družstva a štafety, které skončí za námi.

Výsledky naleznete v ORIS – sobota a neděle.

Komentář k některým výsledkům:

Dorostenci:

Natálka, Ondra a Sam nás reprezentovali ve štafetách či družstvech za Západočeské sportovní centrum (ZTC), což je Západočeský společný klub, do kterého mnozí Západočeši v dorosteneckém, juniorském a dospělém věku vstupují (či za něj hostují) především právě z důvodu možnosti běhat společně štafety. Všichni naši dorostenci zde letos hostují. 

V sobotu startoval Sam ve štafetě ZTC2 (Tonda Svoboda, Ondra Kurz a Sam), Ondra ve štafetě ZTC3 (Kuba Turek, Ondra H., Ondra Sobota). Nejlépe dopadla štafeta ZTC1 (Kuba Stehlík, Tonda Svoboda, Šimon Stehlík), která skončila na 8. místě,  ZTC2 byla 25. a těsně za nimi ZTC3 26. ze 45 štafet v nabité kategorii H18. Natálka už se v sobotu do štafety D18 nevešla, tak běžela MIX štafetu s excelentními závodnicemi Karolínou a Barborou Šikovými.

V neděli se běžela družstva, v prestižní dorostenecké kategorii HD18 jsou 7členná (4 kluci, 3holky), a podle podivných pravidel ČSOS smí ve štafetě být pouze 1 hostující kluk a 1 hostující holka. Naše ZTC postavilo dokonce 2 družstva (ZTC1, kde hostovala Danča Mayerová, (do této “elitní” štafety se letos žádný mlok neprobojoval) a ZTC2 s hostující Natálkou, z kluků zde mohl hostovat pouze jeden z našich Mloků, Ondra se Samem se měli za úkol dohodnout, kdo z nich půjde do ZTC2 a kdo holt půjde nějaké MIX štafety, kluci se domluvili a v ZTC2 závodil nakonec Ondra H. 

V této kategorii HD18 jsme jako Západočeši, kam také patříme, dosáhli úspěchu největšího, štafeta ZTC1 vyhrála!!! Běželi ve složení: Tonda Svoboda, Šárka Beránková, Šimon Stehlík, Kačka Kožíšková, Kuba Stehlík, Danča Mayerová a David Svoboda. Všechna úskalí všech svých tratí překonali a vyhráli s neuvěřitelným náskokem tří minut nad družstvy Žabovřesk Brno, Pardubic, Tesly Brno, Turnova dalšími velkými kluby.

Družstvo ZTC2 (Štěpán Vodrážka, Natálka, Ondra H., Heduš Beránková, Kuba Krs, Kačka Sobotová), skončilo 37. ze 43 štafet.

Sam v neděli krásně rozběhl závod pětičlennému družstvu MIX, které pod hlavičkou ONO skončilo 3. ze 44 doběhnuvších družstev. (Mixové štafety se však nevyhlašují, protože jsou vlastně neporovnatelné, zaběhnout si chce kdekdo a v mixech je to umožněno každému bez ohledu na věk, pohlaví, zdravotní stav a příslušnost k tomu či onomu oddílu a to v jakémkoli složení štafety.)

Veteráni:

Všechny sobotní veteránské štafety i nedělní družstva skončily/la někde uprostřed výsledkové listiny. Smůlu měla (nebo spíše začátečnickou chybu z přemotivovanosti 🙂 udělala) Radka Miturová, když dychtivě běžela střemhlav předat štafetu a byla diskvalifikována za neoražení cíle. V neděli se však naopak rozpomněla na staré dobré časy, a naše družstvo, dobře rozběhnuté Petrem Plackem (4.), ve druhém úseku vytáhla až na třetí místo. Ale skončili jsme stejně až 9. ze 14. Příště dáme šanci mladším.

Jana dodává: Výše jmenované družstvo: Placek (ročník 80), Miturová (65), Sklenář (42), Opavová (54), Fišák (44) obsadilo skvělé 9. místo, výkony Honzy a Honzy jsou bezvadné, spočtěte si, kolik těmto našim Mlokům je a lítaj v lese jak diví… Jak bude vypadat kdekdo z nás mladších vetošů v tomto věku???? Bůh ví, jestli vůbec dokážeme nakrmit holuby někde v parku na lavičce. Škoda, že jim to mlaďoch Petr lépe nerozběhl, mohli být i na bedně :):):)

Žactvo:

V kategorii žactva se zde závodilo ne za oddíly, ale za oblasti. My tedy za tu naši Západočeskou. V sobotu se běžely 3členné štafety a v neděli ta hlavní atrakce 8členná družstva!

D12: Nejlépe dopadla štafeta ZCO2 (Anička N., Zuzka Fryšová, Eliška Houbová) 15./27, štafeta ZCO1 ( Lucka Urbánková, Laděnka, Viky Andělová) byla bohužel Luckou na 1. úseku disknutá, mrzí to, ale stane se… Laděnka i Anička běžely moc hezky a dost podobně, obě byly na svém úseku 13., což je v této konkurenci pěkný výkon. Příští rok už hurá do D14, letos jsme tam žádnou mločí slečnu neměli.

H12: Nejlepší  naše štafeta ZCO1 (Tom P., Tobiáš Rauch, Nikolas) byla 19./31, Tom na úseku 18., Niky 20., kluci byli hodně nervózní a dělali spustu drobných chybek, oba ještě příští rok v H12, tak to mohou ještě rozbalit.

H14: Nejlepší naše štafeta byla ZCO2 se dvěma Mloky (Egon Parula, Miky, Tomas), byli 15./29, takže skoro v první půlce (Miky na úseku 19., Tomas 12.), oba kluci přecházejí příští rok již do dorostu, tam to bude teprve mazec, tak doufejme, že jim nadšení a elán vydrží. Dobře rozběhnutá štafeta ZCO1 byla bohužel disk, stejně tak i štafeta ZCO3, kde na 1. úseku běžel Honza Beneš  (23. na úseku) a s těžkou čtrnáctkovou tratí si zde dobře poradil náš ještě začátečník Luky Bartůněk (29. na úseku), poslední člen této štafety bohužel onemocněl.

V neděli postavila Západočeská oblast dokonce 4 družstva. Nejlépe dopadli ZCO1 (Pepa Materna, Žaneta Fryšová, Tobiáš Rauch, Viky Andělová, Lucka Urbánková, Tom Podzimek!!!, Terka Stehlíková, Robin Anděl). Družstvo skončilo 14./35, takže v  první půlce – konečně někdo :)!. Tom byl 22. na úseku, v cíli ukazoval, co mohl běžet lépe, ale jako mladší H12 podal pěkný výkon a samozřejmě, že napřesrok může být zas o kus dál… Družstvo ZCO2 (Tonda Černý, Aneta Hanáková, Nikolas, Anička, Laděnka, Kuba Fiala, Bára Vodrážková, Miky) bylo 20./35, což také není špatné, ale spokojenost zde úplně nevládla. Anička nechala 15 minut na 1. kontrole, což ji mrzelo (otočila si mapu a chvíli trvalo, než přišla na to, proč tam ta kontrola není a kde vlastně je), pochvalu si zaslouží však za to, že to nezabalila, znovu se zkoncentrovala a zbytek závodu doběhla skvěle. Nikolas byl na úseku 23., Anička 24., Laděnka 15. (krásný výkon) a Miky 23. Ladi a Áňa příští rok již do D14, Miky do dorostu, jedině Niky dostane ještě šanci vylepšit výkon v H12. Štafeta ZCO3 (Tomas, Verča Ječmenová, Ondra Soukup, Eliška Houbová, Zuzka Fryšová, Luky, Eliška Šafránková, Egon Parula) skončila 26. Tomas byl 19. na úseku, Luky 33. Lukáš moc chtěl a naběhal tam toho spoustu, štafeta je však náročná především psychicky a to se také musí trénovat, skvělé bylo to, že nikdo nebyl disk a všichni si to zkusili. Nejtěžší pozici měla štafeta ZCO4, kde chyběl jeden člen a na poslední chvíli se podařilo sehnat náhradníka, nějakého malého kluka z Liberce a bohužel na tomto úseku nabrala štafeta velké zpoždění. Honza Beneš si tu doslova vylosoval černého Petra běžel poslední úsek, naštěstí nemusel čekat na svého předávajícího a byl spolu s mnoha dalšími vypuštěn ve společné startu, kde se mu podařilo vyběhnout pěkné 19. místo na úseku.

Výkony ale určitě nebyly to nejdůležitější. Důležité bylo celou akci absolvovat, to nebylo vůbec jednoduché, jela se dlouhá cesta tam i zpět, spalo se v tělocvičně, v sobotu pršelo (naštěstí jen na konci) a v neděli byla pořádná kosa a foukalo. Celý západočeský tým však pěkně držel pohromadě, všichni se vzájemně povzbuzovali a všichni (alespoň ti, se kterými jsem mluvila nebo které jsem viděla) brali vše zodpovědně a do svého výkonu dali maximum, někteří až moc, což se projevilo mnoha zajímavými chybami, které jsme pak společně probírali. Celá akce byla zábavná i poučná, myslím nejen pro děti.

Fotky a videa od Jany zde.

Fotky od pořadatele

a pro zajímavost rok 2015 (po osmi letech jsou dresy stále jako nové a pořád stejně slušivé)

 

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com