Sprintový trénink na ploché dráze

Ve středu 29. 5. 2019 proběhl za sychravého počasí extrémní sprintový mapový trénink na ploché dráze dle hesla „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“. Zúčastnilo se 25 odvážných.

Musíme přiznat, že jsme byli opravdu zákeřní. Nakonec nešlo o to zaběhnout nejlepší čas, ale o to být pečlivý ve čtení mapy, doběhnout a nebýt DISK, což se povedlo opravdu málokomu. Těch prohřešků bylo tolik, že jsme je ani nestihli zapisovat a někomu ani nepřekontrolovali ražení. Největším oříškem se stalo fotbalové hřiště (zakázaný prostor), na kterém by se nachytali sami stavitelé trati. Podle pravidel OB je pohyb v tmavě zelené části mapy ZAKÁZANÝ a závodník je diskvalifikovaný. Přes hřiště si to pelášili téměř všichni, s výjimkou zkušených veteránů – Fišáka, Miloty, Petruše, Opavové a Jelínkové. Pokud jsme na někoho zapomněli, tak se omlouváme. Přeběh přes hřiště jsme nekontrolovali, protože nešlo o plánovaný chyták.

Připraveny byly 3 obtížnosti tratí: lehká pro nejmenší a začínající orienťáky, středně těžká pro zkušenější a těžká pro mastery. Po vyzkoušení svého okruhu neměl nikdo odvahu, sílu ani chuť zkoušet další. Jediný Tomas po doběhu své střední trati s nadšením a z vlastního rozhodnutí nastoupil na trať těžkou. Nakonec se nechal přemluvit i Marek a vyzkoušel i střední trať. Dle jeho hodinek na střední trati naběhal 2,6 km, těžká mohla mít tak 4 km.

Lehká trať

Pro nejmenší jsme připravili 6 kontrol v areálu Ploché dráhy bez větších záludností, ale pokud někdo nedostatečně koukal do mapy, mohl se lehce splést a orazit jinou kontrolu. Klasické kontroly s čísly totiž byly doplněny pevnými kontrolami bez čísel. U těchto kontrol bylo nutné pečlivě si ohlídat pozici a teprve pak razit. Všichni nakonec razili správně, jen Natálka si u jedničky nechala špatně poradit od Tomase a orazila jeho jedničku.

Střední trať

S úmyslně připravenými nástrahami se potýkalo i zkušenější žactvo, připravili jsme si pro ně drobné pasti v podobě několika podobných kontrol umístěných v bezprostřední blízkosti, které měly prověřit pečlivé čtení mapy. Navíc u pevných kontrol nebyla čísla, takže tím to bylo ještě těžší. Ondra a Tomas se nechali nachytat na parovodu (místo 3 orazili 4 z těžké trati) a Tomas ještě na 9. kontrole, kdy orazil 5 z lehké trati. Kontrolu č. 4 zvládli všichni bez problémů, jen některým se nechtělo obíhat plot, tak si neváhali prostrčit kleště plotem a razili skrz 🙂 Trasu na trojku jsme měli plánovanou trochu jinak, než kterou zvolili závodníci. Vrátili se totiž na plošku a dva nepřekonatelné ploty vyřešili po svém – první průchodem otevřenou brankou, druhý plot tam ve skutečnosti vůbec nebyl. Ač jsme v úterý prostor tréninku procházeli, některých zásadních věcí jsme si vůbec nevšimli 🙂 Dále se děti netajily tím, že na trati různě podlézaly i přelézaly ploty a parovod. Nakonec z toho byla spíš taková bojovka, jak se dostat ke kontrole co nejdříve a co nejméně toho naběhat. 🙂

Těžká trať

Těžká trať byla prý těžká i běžecky náročnější. Některé kontroly se musely dosti obíhat, ale nabízely se i různé volby postupů. Zařazena byla i zdvojená kontrola, na podobné se nachytal Pepa v Sokolově. Kontroly snad orazili všichni správně, i když kontrolu ražení jsme stihli udělat jen polovině závodníků. Jen Tomas se nechal nachytat na zdvojené kontrole, kdy nejdříve orazil 10 ze své střední trati. Chybu si uvědomil a opravil až při její druhé návštěvě.

Věříme, že naše tréninkové tratě všem přinesly jisté ponaučení a výsledkem bude zlepšení pozornosti při dohledávkách jednotlivých kontrol, pozorné čtení postupů a všímání si jednotlivých barevných značek v mapě. Nicméně do budoucna nedoporučujeme podobný styl tréninku, protože by to mohlo mnohé odradit 🙂

ViP

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com