Vojta Bartoš na Mistrovství Evropy v lyžařském orientačním běhu

Na konci ledna se v lotyšské Madoně konalo Mistrovství Evropy LOB a na startu se objevil i zástupce našeho oddílu Vojta Bartoš. Na programu bylo celkem 5 závodů. Vojta běžel sprint, krátkou trať, závod s hromadným startem a štafety. Do smíšených štafet se nenominoval.

První disciplínou byl sprint s intervalovým startem. Délka mužské tratě nejkratší cestou byla 5 km, 17 kontrol, 140 m převýšení. Vítěz to zvládl pod 15 minut. To je docela fofr, ne?

Mapa sprint

Nevšední taktiku zvolili téměř všichni čeští závodníci, když se ještě na druhé kontrole podle mezičasů pohybovali na medailových pozicích (viz následující GPS tracking s nastavením záznamu v módu mass start).

Do cíle však bylo ještě daleko – z našich byl nakonec nejlepší Petr Horvát na 20. místě.

Vojta navíc jakékoliv své naděje ukončil na druhé kontrole (je to trochu vidět z obrázku) a byl v cíli diskvalifikován. „Vzal jsem vedlejší dvojku. Krabičky jsou obvázaný na stromech. Krabička byla za stromem a já ji neviděl. Blikal mně čip a nenapadlo mě, že jsem vzal špatnou. Moje blbost, ale vydiskali se na tom i Švédi a Estonci. Jinak jsem se závodem spokojený (až na tu dvojku!), je to dost po standardkách, kopce jako blázen“, vyprávěl Vojta po závodě.

Druhý den na závodníky čekal middle. Délka přes 8 km, převýšení 380 m. Vojta doběhl na 44. místě se ztrátou 11 minut na vítěze a závod zhodnotil: „Hned na začátku jsem tam udělal dvě chyby. Takový zbytečný, snažil jsem se to hlídat, ale stejně jsem v těch čárkách neuhlídal. A pak jsem jel asi zbytečně zadrženě. Převýšení tak strašný nebylo“.

Nejlépe na 40. místě doběhl Vojta v závodě s hromadným startem. Trať mužů měla tři farstované okruhy, měřila 18 km s 500 m převýšením a celkovým počtem 31 kontrol.  mapa 1. okruhu

Ve štafetách běžel druhou českou štafetu a s Honzou Haškem, Jakubem Škodou doběhli na velmi solidním 9. místě z celkového počtu 15 štafet. První štafeta doběhla na 5. místě.

Současně probíhalo MS juniorů a ME dorostu. Juniorskou bronzovou medaili ze sprintu si domů veze karlovarský Marek Štěrba.