Západočeši vyrazili na Republikový festival žactva

V pátek 9. 6. 2023 se vydala poměrně velká organizovaná skupina Západočechů vlakem do dalekého Brna na úžasnou akci Republikový festival žactva 2023. Někteří (ONO, NEK) započali cestu už v brzkých dopoledních hodinách, Mloci se přidali v Mariánských Lázních po poledni a skupina byla po hodině doplněna v Plzni do plného počtu (KRL, LPM, VPM). Ti, co zažili festival loni, věděli, že této akce se musí zúčastnit i letos – je zábavná, hravá, s nábojem soutěživosti.

Naše skupina se skládala z 19 dětí (DH12-14) a čtyř „trenérek“ neboli „dozorkyň“ J Mločí výprava byla nejpočetnější, musíme však uvést kompletní sestavu, protože jsme cestovali jako jedna skupina a soutěžili za oblast. Těšil nás každý úspěch, nemusel být jen mločí.

 • D11 – Maruška Benešová (MLA), Vendulka Gregorová, Kristýnka Škultéty (NEK), Kája Gelnerová (KRL)
 • D12 – Lucka Urbánková (ONO), Eliška Houbová (KRL)
 • D13 – Barča Vodrážková (VPM), Marie Hynková (ONO)
 • D14 – Terka Stehlíková (LPM)
 • H11 – Nikolas Placek (MLA), Ondra Soukup (NEK)
 • H12 – Martin Kváč (MLA), Max Haller (KRL), Pepa Jedlička (VPM)
 • H13 – Honza Beneš (MLA), Egon Parula (LPM), Tonda Černý (ONO), Vojta Houba (KRL)
 • H14 – Tomas Placek (MLA)

 

Na blaho všech dětí ve skupině dohlížely Hanka Kožíšková, Veronika Placková (MLA), Andrea Soukupová (NEK) a Hanka Houbová (KRL).

 

Mírný zádrhel se nám stal hned v Plzni, kde jsme byli domluveni s Alešem na předání oblastních dresů. Ovšem v době odjezdu nefungovala informační tabule a Aleš se ocitl na jiném nástupišti. Nakonec jsme mu mohli jen zamávat přes koleje a dresy zůstaly v Plzni. Ještě štěstí, že se to stalo jen dresům a ne ostatním členům výpravy, kteří k nám v Plzni přistupovali. Ti naštěstí cestu do správného vlaku našli. Byli jsme smutní, ale nakonec i dresy se do Brna dostaly, když je přivezl Vondr, který měl cestu poblíž Brna na MČR dorostu. Druhým zádrhelem bylo hodinové zpoždění a uzavření naší cílové stanice Brno – Královo Pole. Všechno se děje z nějakého důvodu. Díky tomu jsme si vyslechli skvělý koncert ve vestibulu Hlavního nádraží, kde si děti zaskotačily a poté jsme se svezli šalinou, což byla nakonec taky pěkná sranda. Ubytováni jsme byli na hotelu ZŠ Brno Hudcova, ve třídě 4.B.

 

Sobota

Sobota byla ve znamení sprintového závodu a odpoledního pětiboje, na který se děti obzvlášť těšily. Ve sprintu jsme zaznamenali dvě pódiová umístění pro oblast, o která se postarali Lucka Urbánková (5. místo v D12) a Max Haller (5. místo v H12).

Naši borci si v obrovské konkurenci vedli také moc pěkně:

 • Maruška – 22. místo ze 48 D11
 • Nikolas – 14. místo ze 40 H11
 • Martin – 33. místo ze 37 H12
 • Honzík – 26. místo z 39 H13
 • Tomas – 14. místo z 28 H14

Od 15 do 19 hodin probíhal pětiboj, který se skládal z těchto disciplín.

 1. Domeček jedním během – Každé dítě umí namalovat domeček jedním tahem. Disciplína spočívala v tom, že všechny rohy domečku a střechy byly jako kontroly rozmístěny na tartanovém hřišti a cílem bylo svým vlastním postupem domeček oběhnout jako bychom ho malovali na papíře. Rozhodoval samozřejmě čas.
 2. Superpípač – Nám velmi známé bludiště o rozměru 4*6 kontrol s trasou, která obsahovala opravdu všechny kontroly. Bylo jich 24 a pro přehlednost byla mapa oboustranná.
 3. O-paměť – Toto byla nejnáročnější disciplína zaměřená jak jinak než na paměť. Součástí byl běžecký ovál, na jehož začátku byla informační tabule, kde viselo pět vzorových map pro právě pět závodníků, kteří běhali dohromady. Na vzoru byly 4 výseče mapy, vždy s pěti zakreslenými kontrolami. Cílem bylo si těchto 20 kontrol zapamatovat, po dvou, po třech nebo třeba po pěti, oběhnout ovál a v cílovém prostoru na svou mapu s 15 kontrolami v každé výseči, tyto kontroly správně vyškrtat. Závodník běhal ovály do té doby, dokud nevyškrtal všechny kontroly. O pořadí rozhodoval nejdříve počet kontrol, teprve potom čas.
 4. Překážková dráha – Celkem dlouhá překážkovka s přeskoky, přeběhy a přelezy, kdy některé děti už měly problém v původním tempu doběhnout do cíle.
 5. Light trainer – Velmi zajímavá disciplína, kdy 4 soutěžící měli za úkol v minutovém intervalu oplácat co nejvíce svojí barvou blikajících kůlů po obvodu kruhu.

Loni byl koncept trojboje nastaven tak, že disciplíny obcházely dohromady celé oblasti. Díky tomu se spousta dětí v rámci oblasti skamarádila. Letos zvolili pořadatelé jiný koncept, a to takový, že bylo sestaveno 8 skupin dle kategorií. Cílem bylo skamarádit děti stejného věku napříč oblastmi. V některých případech se to podařilo, jinde moc ne.

Pětiboj se hodnotil v rámci jednotlivců i týmů. V každé disciplíně bodovalo prvních 30 závodníků (za 1-50 bodů). Do hodnocení týmu se započítávaly body nejlepších pěti soutěžících z dané kategorie a oblasti. Naše oblast brala v jednotlivcích dokonce dva cenné kovy: Terka Stehlíková D14 (1. místo), Egon Parula H13 (3. místo). Mločci si vedli také pěkně.

 • Maruška Benešová D11 – 15. místo, 80 bodů (ze 45)
 • Niki Placek H11 – 17. místo, 72 bodů (ze 39)
 • Martin Kváč H12 – 23. místo, 61 bodů (ze 38)
 • Honza Beneš H13 – 23. místo, 69 bodů (z 39)
 • Tomas Placek H14 – 20. místo, 77 bodů (z 28)

 

Neděle

Nedělní štafeta se konala o kousek dál, v Brně Řečkovicích, tam jsme se přesunuli včetně bagáže, abychom se pak mohli nalodit na vlakový spoj domů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o sprintovou štafetu, vše bylo dost hektické, na přípravu bylo dost málo času, ale i přesto to všechny děti zvládly na výbornou, byly včas na předávce a dokonce rozcvičené. Štafety jsme sestavili ze dvou dívek a dvou chlapců podle nasazení z oblastního žebříčku a doplnili jedním chlapcem a jednou dívkou z jiných oblastí. Vojta Houba hostoval u Středočechů, kteří měli spoustu dívek a nedostatek chlapců.

Soupisky:

 • DH12 ZČO1: Lucka Urbánková – Max Haller – Nikolas Placek – Eliška Houbová
 • DH12 ZČO2: Kristýnka Škultéty – Ondra Soukup – Martin Kváč – Vendulka Gregorová
 • DH12 ZČO3: Maruška Benešová – Pepa Jedlička – Matouš Forst – Karolína Gelnerová
 • DH14 ZČO1: Barča Vodrážková – Tomas Placek – Egon Parula – Terka Stehlíková
 • DH14 ZČO2: Maruška Hynková – Tonda Černý – Honza Beneš – Ela Kalinová

V kategorii mladších (43 štafet) dosáhla nejlepšího výsledku štafeta ZČO 3, a to pěkným 26. umístěním. O dvě místa za nimi a sekundu za 27. místem se umístila štafeta ZČO2. Všichni podávali srovnatelné výkony, nikdo nikomu nic nezkazil. V úvodu to vypadalo na velmi dobrý výsledek ZČO1, kdy se štafeta pohybovala na 6. místě a výsledným časem by se zařadila do TOP10. Ovšem až ke konci závodu jsme zjistili, že je druhý úsek disk. Velká škoda.

V kategorii starších (34 štafet) jsme věřili v dobré umístění ZČO1 s finišmenkou Terkou Stehlíkovou, což se potvrdilo. Štafeta obsadila krásné 9. místo. První tři úseky předvedly povedené a vyrovnané výkony (Tomas a Egon dokonce dosáhli totožného času), Terka v závěru dokázala svým druhým místem na úseku vytáhnout štafetu ještě o 6 pozic vzhůru. Úspěšná byla i ZČO2, ve které se dařilo především chlapcům, kteří štafetu vytáhli na 17. místo. Vyrovnanost našich chlapců byla neskutečná – všichni čtyři zapsali svůj čas shodně na 17. minutě.

 

Akce Republikový festival žactva nás opět nezklamala. Děti i trenéři si celý víkend moc užili a už se těší na příští ročník, který se bude konat konečně trochu blíže k nám, a to ve Středočeském kraji. Děti si pořádně zazávodily a našly si spoustu nových kamarádů, dokonce i z jiných oblastí, což je asi hlavním účelem tohoto festivalu.

 

Fotogalerie

Více také zde: https://rfz2023.webnode.cz/

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com