Zpráva z Akademického mistrovství světa: Vojta dvakrát v TOP 10

22.-26.2.2022 se v biatlonovém areálu Eduard u Jáchymova a na Božím Daru konalo Akademické mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu. Vojta Bartoš z našeho oddílu byl nominován a dosáhl na velmi hezké výsledky.

Modelový trénink

Pondělní modelový trénink způsobil mezi výpravami lehké zděšení. Zmrzlý špinavý sníh s popadanými větvičkami a šiškami moc nejel. Na lyžích se spíše poskakovalo. Instagramové účty všech zahraničních týmů plnily vtipné fotky a videa.

Sprint

V noci z pondělí na úterý naštěstí napadlo 10 cm čerstvého sněhu, ráno vysvitlo slunce a akademické mistrovství světa v LOB v okolí Jáchymova mohlo začít za nádherných podmínek. Účastníci se nestačili divit, jak hezké podmínky a těžké a zajímavé terény tu máme. Plzeňští pořadatelé uspořádali výborné závody.

V mužské kategorii bylo na startu 36 závodníků. Vojta byl nalosován téměř na konci, což je při LOBech výhodou. Tratě byly velmi rychlé, hodně se “fikalo”. Vítězem se stal favorizovaný Jorgen Baklid z Norska v čase 12:00. Vojta byl spokojený jak s výkonem, tak se svým umístěním. Na vítěze ztratil 1:20 a skončil na 9. místě jako nejlepší z českých závodníků. Na trati sice zvolil jeden horší postup se ztrátou cca 10 vteřin a dvakrát v plné rychlosti spadl, ale to Vojtu nemrzelo – každý závodník tam něco nechal. Bylo to ve vteřinách, na 5. místo mu chybělo 17 vteřin. V ženách zvítězila Ruska Olesia Riazanova v čase 10:13. Výsledky zde. Mapa zde.

Stíhací závod

Ve středu byl na programu stíhací závod. Závodníci startovali se ztrátou z předchozího dne.

Na trati rozhodovala nejen lyžařská a mapová dovednost, ale i umění prosadit se mezi silnými soupeři. Odneslo to i několik zlomených lyží. Nor Baklid získal druhou zlatou medaili. Vojta v úvodu závodu bojoval ve skupině o 4.-11. místo, ale v těžkých pasážích trati mu soupeři ujížděli a síly na zdrcující tempo docházely. V půlce závodu se rozhodl nehnat se s nimi dále a riskovat zbytečnou chybu a raději bezpečně hájit svou výbornou pozici. Do cíle doběhl na 10. místě.

Vítězkou ženské kategorie se stala Ruska Marina Viatkina. Výsledky zde. Mapa zde.

Volný den

… se proměnil ve smutný den. Atmosféru závodů ovlivnily zprávy o vpádu ruské armády na Ukrajinu. Bylo těžké se soustředit na další závody.

Smíšené štafety

Ve čtvrtek se na Jahodové louce běžely smíšené štafety dvojic. Vojta byl jako nejlepší z českých závodníků nasazen do první dvojice s Anežkou Hlaváčovou. Každý běžel tři krátké úseky, celkem šest mapově náročných krátkých úseků. Češi mezi favority rozhodně nepatřili.

Vojta vyrazil na první úsek velkou rychlostí, ale asi tempo přepálil, udělal několik drobných chyb a na předávku dobíhal až 3 minuty za prvními. Tím zmizely šance na lepší umístění. Ani v dalších úsecích se našim nedařilo a bylo z toho konečné 12. místo z 16 dvojic. Druhá česká štafeta běžela o něco lépe a skončila na solidním 10. místě. První do cíle doběhla ruská štafeta, ale moc radosti z toho nikdo neměl – ani zaražení mladí ruští závodníci a samozřejmě ani diváci a už vůbec ne jejich soupeři. Druzí byli Švédové. Na třetím místě doběhla druhá švýcarská štafeta. Ti měli radost obrovskou. Výsledky zde. Mapy zevšech úseků zde.

Závod s hromadným startem

Sobotní závod se běžel již bez ruských závodníků. V noci odcestovali na letiště, protože se obávali, že už by se letadlem domů nedostali. Všech 33 závodníků v mužské startovalo najednou, tratě byly farstované na tři okruhy. Lyže se opět lámaly.

Závod se povedl Švýcarům, kteří vyhráli obě kategorie. V mužích Nikola Müller v čase 47 minut, v ženách Eliane Deininger v čase 42 minut. Vojtovi se závod nepovedl, vynechal jednu ze 42 kontrol (!) a byl disk. Výsledky zde. Mapy zde.

Shrnutí

V Česku se uskutečnil výborně připravený závod v krásných terénech za úžasného počasí. Vojta dosáhl na dvě umístění v TOP10 v těžké konkurenci a je velmi spokojen – stal se nejúspěšnějším z českých závodníků. Na umístění v TOP6 mu chybělo málo.

Hodně radosti mladým závodníkům však zkazila ruská vojenská invaze na Ukrajinu.

Záznam z akademického MS na webu i vysílání Česká televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10172093682-lyzovani/222471291280101/

Fotky, mapy, GPS tracking a další zajímavé informace najdete na webu Akademického MS.

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com