Finále přeboru škol v orientačním běhu – historicky nejlepší výsledek školy GOAML!

Finále přeboru škol v orientačním běhu, kam postoupil jak nižší, tak vyšší stupeň školy GOAML, se konalo v Prostějově.

Všichni mloci navštěvující Gymnázium v Mariánských Lázních se zúčastnili: Tomas Placek, Mikuláš Prinz, Ondřej Herman, Mikuláš Janoch, Ondřej Petruš, Samuel Janoch, Jan Pivec a Marie Bartošová.

Celou akci zhodnotil vedoucí výpravy Pavel Rieger takto:

 1. června se 25 žáků primy až sexty osmiletého gymnázia zúčastnilo Celostátního přeboru škol v orientačním běhu. Výpravu vedli bývalý dorostenecký trenér Pavel Rieger a tělocvikář gymnázia Zdeněk Dostál. Část úkolů vykonávali kapitáni družstev (Samuel Janoch, Ondřej Petruš) a jejich zástupci (Marie Bartošová, Ondřej Herman).

Přípravy na akci začaly zhruba o měsíc dříve. Na nižší gymnázium nechodí žádná členka MLOK, takže mloci museli nejprve sestavit družstvo ze svých spolužaček, které se OB nevěnují, a přemluvit je k účasti na Krajském přeboru škol. Ukázalo se, že bez těchto neregistrovaných spolužaček by družstvo GOAML nepostoupilo do celostátního finále ani v jedné kategorii.

Krajské kolo, výsledky soutěže družstev: 2. stupeň ZŠ / nižší gymnázium

 1. Gymnázium a obchodní akademie Mar. Lázně 100 bodů (postup do celostátního finále)
 2. ZŠ Úšovice 88 bodů
 3. ZŠ Jih 64 bodů

Celkem 10 škol

Bodové zisky neregistrovaných (vítěz bere 16 bodů)

D7: K. Kahúnová 14, A. Cimická 13

D9: T. Jungová 12, H. Bartošová 3

Krajské kolo, výsledky soutěže družstev: střední školy

 1. Gymnázium a obchodní akademie Mar. Lázně 59 bodů (postup do celostátního finále)
 2. Gymnázium Ostrov 44 bodů

Celkem 2 školy

Bodové zisky neregistrovaných

DS: T. Trojanová 14

25členný výběr GOAML se nakonec skládal z 9 mloků, 1 bývalého mloka, 15 ne-mloků a snažili jsme se vytvořit co nejlepší podmínky pro dobrý výsledek ne-mloků. Děkujeme všem rodinám, které zapůjčily buzoly, čipy, popisníky nebo se podílely na přípravě speciálních mapových tréninků na sprintových mapách.

Pondělí 6. června

Na závody jsme odjeli už v pondělí Pendolinem do Olomouce, kde Mr. PlayStation napoprvé vystoupil bez batohu a zdržel odjezd vlaku SuperCity o půl minuty. Čínská restaurace bleskově zvládla naši objednávku 12 různých jídel. Příště si dáme všichni stejné jídlo, aby to nebylo tak náročně časově i organizačně. Z vyhlídky v 18. patře jsme si prohlédli Olomouc. Po příjezdu do Prostějova nás čekal ještě tříkilometrový pochod ke sportovní hale, kde se hraje evropská liga ve volejbalu i basketbalu. Ubytovali jsme se v tanečním sále a někteří z nás si ještě ve 22:30 šli zaběhat.

Úterý 6. června

Ráno nás probudil alarm. Noční hlídač chtěl v 6:00 odkódovat alarm, ale omylem ho zakódoval. Snídani jsme spojili s delší týmovou poradou a pak už jsme se vydali do závodní arény k velodromu. Závody komentoval Petr Kubásek z České televize a naší hlavní mediální hvězdou se stala Kačka Pavlíková. Postupně jsme se od Petra dozvěděli, že Kačka bude startovat, že už odstartovala, že právě doběhla a její průběžné pořadí. Objevila se i v pětiminutovém sestřihu na ČT sport.

Závod začínal u Národního sportovního centra, pokračoval v areálu domova důchodců, další část v areálu základní a mateřské školy, následovala část na sídlištích a v parku mezi domy s pečovatelskou službou. Velká změna terénu nás čekala ve velmi zarostlém lesoparku s hustou sítí cest. Nejstarší kategorie se vícekrát brodily 10-15 cm v říčce Hloučele. Nejčastější popis kontroly byl „koš na discgolf“. Na předposlední kontrolu se probíhalo areálem tenisového klubu Prostějov (na obrázku z reportáže ČT sport probíhá tenisovými kurty Marie Bartošová). Poslední kontrola s doběhem byla na velodromu.

Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích:

D7, H7: 6.-7. třída ZŠ, prima a sekunda 8letých gymnázií

D9, H9: 8.-9. třída ZŠ, tercie a kvarta 8letých gymnázií, prima a sekunda 6letých gymnázií

DS, HS: střední škola

V každé kategorii závodilo zhruba 60–80 závodníků.

Nejlepší individuální výsledek zaznamenal Samuel Janoch, který v kategorii HS skončil na 10. místě s dvouminutovou ztrátou na Ladislava Čepičku z Církevního gymnázia v Plzni.

Samuel Janoch (Foto: Jan Honkyš, SK Prostějov)

Většina mloků skončila v druhé desítce: Maru Bartošová (18. ze 75), Tomas Placek (13. ze 65), Mikuláš Prinz (15. ze 65), Mikuláš Janoch (14. ze 68), Ondřej Petruš (15. ze 68) a Ondřej Herman (16. ze 68).

Výsledky po kategoriích

Vynikající výkon podali také neregistrovaní členové družstva (ne-mloci). Třeba Adam Postránský se objevil na závodech po 3 letech a obsadil 16. místo mezi 65 finalisty. Ne-mlokům možná pomohla i mapová příprava, při které např. družstvo nižšího gymnázia absolvovalo 1-6 speciálních tréninkových jednotek zaměřených na orientační sprint. Ne-mloci vybojovali celkem 53 bodů a také díky tomu skončila obě naše družstva těsně za polovinou výsledkové listiny.

Výsledky družstev

Celostátní finále, výsledky soutěže družstev: 2. stupeň ZŠ / nižší gymnázium

 1. Gymnázium Turnov 298 bodů
 2. Biskupské gymnázium Hradec Králové 257 bodů
 3. Gymnázium Ch. Dopplera Praha 218 bodů
 4. Gymnázium a obchodní akademie Mar. Lázně 153 bodů

Celkem 20 škol

Naše sestava

D7 (16 bodů): A. Cimická, K. Kahúnová, E. Žáková, K. Pavlíková

D9 (28 bodů): A. Riegerová, J. Štieflerová, Z. Lorencová, H. Bartošová

H7 (56 bodů): T. Placek, M. Prinz, A. Postránský, J. Sasko

H9 (53 bodů): M. Janoch, O. Petruš, O. Herman

V každé kategorii se do výsledku družstev počítají body dvou nejlepších závodníků stejné školy. Stejné body jako druhý nejlepší by ale brali hned čtyři naši závodníci, kteří skončili přímo za druhým bodujícím spolužákem (Eliška Žáková, Kateřina Pavlíková, Adam Postránský, Ondřej Herman), takže si i jako nebodující závodníci zasloužili pěkný výsledek celého družstva.

Celostátní finále, výsledky soutěže družstev: střední školy

 1. Církevní gymnázium Plzeň 129 bodů
 2. Gymnázium V. Nováka Jindřichův Hradec 120 bodů
 3. Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť 118 bodů
 4. Gymnázium a obchodní akademie Mar. Lázně 82 bodů

Celkem 20 škol

Výsledky na medailových místech jsme trochu ovlivnili. Plzeňským děvčatům prý hodně pomohla účast na naší ranní týmové poradě. Samuela navíc na doběhu od poslední kontroly do cíle dohonil jindřichohradecký závodník, který díky tomu na děleném 10. místě bral stejné body jako Samuel, čímž se Jindřichův Hradec posunul ze čtvrtého místa na druhé.

Naše sestava

DS (33 bodů): M. Bartošová, T. Trojanová, A. Hellmichová, M. Pajerová, A. Slavíková

HS (49 bodů): S. Janoch, J. Pivec, M. Vlček, M. Procházka, F. Zajíček

 

Zpáteční cesta

Po závodě jsme obědvali v blízké restauraci a přímo odtud nás autobus odvezl na olomoucké hlavní nádraží. V čekárně SuperCity seděl pouze jeden milý pán. Když spatřil naši výpravu, utekl, takže jsme celou čekárnu měli jen pro sebe. Z Olomouce jsme jeli Pendolinem, které bylo plné účastníků celostátního finále. V sousedním vagónu jely poháry za 1. a 2. místo (CG Plzeň, BG Hradec Králové).

Blahopřeji všem členům družstva za pěkné výsledky a doufáme, že naše družstvo budou opět někdy reprezentovat, třeba v příštím roce.

Děkuji všem členům MLOK, kteří výběru GOAML půjčili nějaké vybavení nebo se nějak podíleli na přípravě.

Za podporu děkuji také škole GOAML, která hradí polovinu dopravních nákladů, zajistila pedagogický dozor Z. Dostála a dočasně uvolnila některé žáky z tělesné výchovy, aby se mohli věnovat mapovým tréninkům v dopoledních hodinách.

Poděkovat je nutné také tradičně skvělým pořadatelům z SK Prostějov, kteří ve spolupráci s Komisí rozvoje OB výrazně snížili naše náklady na účast, zajistili nám ubytování ve sportovní hale, dopravu autobusem zpět do Olomouce a objednali oběd v nedaleké restauraci.

Fotogalerie

Reportáž na ČT sport

Příští velkou akcí je Letní olympiáda dětí a mládeže v Olomouci, která se koná od 26. do 30. června 2022. Do dvoučlenného výběru Karlovarského kraje byl v kategorii starších žáků nominován mlok Ondřej Herman z 3.A (https://odm.olympic.cz/ucastnici/23205-ondrej-herman).

 

Z výsledků v Prostějově

Školy celkově:

DH7 + DH9 – druhý stupeň  (21 škol)
1. Turnov
12. GOAML
DS + HS – střední školy (20 škol)
1. Plzeň
11. GOAML

Historicky nejlepší výsledek školy GOAML!

Jednotlivé kategorie:

D7, 70 závodnic
44. Anna Cimická
62. Karolína Kahúnová
63. Eliška Žáková
64. Kateřina Pavlíková

D9, 58 závodnic
29. Anežka Riegerová
38. Jana Štieflerová
46. Zdeňka Lorencová
D Hana Bartošová

DS, 75 závodnic
18. Marie Bartošová
44. Tereza Trojanová
61. Alexandra Hellmichová
66. Markéta Pajerová
68. Anna Slavíková

H7, 65 závodníků
13. Tomas Placek
15. Miky Prinz
16. Adam Postránský
45. Jan Sasko

H9, 68 závodníků
14. Miky Janoch
15. Ondřej Petruš
16. Ondřej Herman

HS, 72 závodníků
10. Samuel Janoch
26. Jan Pivec
67. Michael Vlček
D Milan Procházka a Filip Zajíček

Družstva (20)
DS + HS

1. Turnov
11. GOAML

D7

1. Turnov
16. GOAML (Cimická, Kahúnová)

D9

1. Dobříš
15. GOAML  (Riegerová, Štieflerová)

DS

1. HK
15. GOAML (Bartošová, Trojanová)

H7

1. HK
5. GOAML (Placek, Prinz)

H9

1. Turnov
7. GOAML (Janoch M., Petruš)

HS

1. Plzeň
9. GOAML ( Janoch S., Pivec)

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com