Mapově náročné závody českého Žebříčku A se konaly u Nejdku

O víkendu 21.-22.5.2022 se u Nejdku konaly závody Českého poháru a Žebříčku A. Licenci A má u nás zatím pouze Maruška. Společně s ní se závodů zúčastnili už jen mloci, kteří neusilují o dobré umístění v závodech žebříčku B, které se nesmyslně ve stejném termínu konaly u Kladna (viz jiný článek).

Terén byl velmi náročný a stavitelé tratí postavili mapově hezké závody. Sobotní krátká trať se odehrávala postupně v bažinaté skandinávské části, prostřední v hustníkové pasáži a konec se běžel na kamenitém svahu. Nedělní klasika zavedla závodníky do ještě neprostupnějších hustníků a podmáčeného terénu. Určitě koukněte na krátké video natáčené dronem.

Maruška běžela v D18A. Sobotní závod proběhla téměř bez chyb až na 12. kontrolu, kde udělala tříminutovou chybu, která ji hodně mrzela, dobíhala lehce naštvaná. Po vyčtení čipu v cíli však překvapeně zjistila, že si mezi 44 nejlepšími českými dorostenkami nevedla vůbec špatně. Ba naopak! Skončila ve výsledkách na hezkém 14. místě, což je její nejlepší výkon v takovéto konkurenci. Byly to totiž nominační závody na ME dorostu. Radši se ani nedívat, jak by dopadla “kdyby” … Také při nedělní klasice si vedla dobře a po kontrolovaném výkonu doběhla na velmi hezkém 16. místě.

Chyby při závodech dělal úplně každý, což svědčí o náročnosti terénu. Vítěz nedělní klasiky mezi muži dokázal vyhrál i přes to, že v úvodu závodu nemohl najít kontrolu a ztratil tam 5 minut. Ani tak velká chyba neznamenala konec nadějí. Výkony ostatních mloků také poznamenaly mapové chyby. Je zbytečné to zde více popisovat, koukněte do výsledků ze soboty a neděle.

Koho zajímá, jak tratě D18A vypadaly, může se podívat na GPS tracking ze soboty a neděle. Další tratě jsou na stránkách závodu.

Závody se pořadatelům povedly a už zde připravují tratě pro srpnový West Cup. Máme se na co těšit!

 —————————————–

Po čase si opět neodpustím dovětek o bafuňářích (to už je nepovinné):

Tyto závody měli pořadatelé z Lokomotivy Plzeň a Nejdku připravené již od roku 2020. Počítali se závody žebříčku A i B a účastí až 1500 lidí. Měli připravené všechny souhlasy lesních správců i majitelů pozemků a k tomu krásnou velkou mapu a přes 40 různých tratí. Pandemie závod odložila nejdříve o rok, pak o další. Pro letošní rok se činovníci v soutěžní komisi na svazu OB rozhodli, že je třeba přijít s novou “převratnou” myšlenkou, že se závody žebříčku B (nižší kategorie) nemůžou konat na stejném místě s Českým pohárem a žebříčkem A. A tak závod žebříčku B přidělili ve stejném termínu (!) pořadatelům z Kladna a do skvělých terénů u Nejdku tak přijelo jen 600 „áčkařů“. Může to mrzet jak pořadatele, kteří tak nenaplní rozpočet závodu, tak závodníky béčkových kategorií od nás, kteří museli cestovat ku Praze. Myslím ale, že to může mrzet i nejlepší elitní závodníky, protože bez diváků z veteránských i ze žákovských kategorií prostě atmosféra na závodech chyběla. Byly to takový trošku větší oblasťáky, ale určené jen pro nejlepší závodníky z ČR. Přiznám se, že tomuto rozhodnutí soutěžní komise vůbec nerozumím.

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com