Maru a Vojta na rakousko-švýcarském Ski O Tour 2023

Stejně jako běžci na lyžích mají své alpské Tour de Ski, tak lyžařští orientační běžci závodí ve svém Ski O-Tour. Letošní ročník se konal na začátku ledna a závodníci běželi celkem 6 náročných závodů během sedmi dnů.

První tři závody se konaly v rakouském Tauplitz v nadmořské výšce cca 1600 m n.m. Byly zařazeny do světového poháru, takže se na závodech sešla úplná světová špička. Pořadatelé připravili velmi náročné a kopcovité tratě. Od druhé etapy v novém, hlubokém a těžkém sněhu.

V pondělní první sprintové etapě Maru i přes velkou chybu na první kontrolu doběhla na skvělém třetím místě mezi 17 juniorkami. Vojta vzpamatovávající se z nemoci podle svých slov „závod nějak přežil“. Nicméně jeho 33. místo patří k jeho lepším výsledkům v celé kariéře.

(foto: Rainer Burman)

Druhý den se kvůli přívalům sněhu měnil program, závodníci se informace dozvídali na poslední chvíli, start byl odložen o 2 hodiny, podmínky byly velmi divoké (viz následující fotka). O tom, že bude při závodě výměna mapy, se třeba Maru dozvěděla až dvě minuty před svým startem. Vojta si pohlídal mapu a závod zvládl na hezkém 36. místě. Maruška se na prvních kontrolách pohybovala na skvělém 2. místě, ale po tom, co dojela jednu ze svých soupeřek o minutu, bohužel začala kupit chyby a se svým konečným 8. místem nebyla vůbec spokojená. Sama se divila, že během jednoho závodu dokázala třikrát poplést pořadí kontrol.

(foto: Rainer Burman)

Středeční závod poznamenalo výrazné oteplení. Zatímco v noci před závodem byla teplota na -14°C, tak ve 13:00 se už startovalo na mokrém sněhu s teplotou +2°C. Kromě servismana české reprezentace a týmu USK Praha, který bydlel ve stejné budově, tohle nikdo neočekával. Vojta si lyže velmi pochvaloval a vyloženě si užíval, jak všechny Seveřany při stíhacím závodě z kopce předjížděl. Doběhl na 32. místě. Závod juniorek byl s hromadným startem. Maru sice zaběhla mapově solidní závod, ale pomalejší lyže oproti soupeřkám ji vůbec nepodržely, k tomu se přidal jeden větší pád při jízdě hlubokým sněhem. Ze svého 6. místa byla zklamaná.

(foto: Rainer Burman)

Tyto tři závody byly zároveň českými nominačkami na MS a MS juniorů v Lotyšku. Spoustu českých závodníků postihly v měsíci před závodem nemoci, Vojta ani Maru nebyli bohužel výjimkou. Vojta se s tím poprat dokázal a po výborných mapových výkonech se na MS nominoval, Maru výkony v těžkém rakouském terénu k nominaci tentokrát nestačily.

Po dni volna pokračovala Ski O Tour ve švýcarském Val de Mustair (1700 m n.m.). Do závodů se již překvapivě nezapojila česká a finská reprezentace. Z českých juniorek v závodě pokračovala již jen Maruška, naopak se přidaly švýcarské závodnice. Z dospělé reprezentace nepokračoval nikdo, takže ani Vojta.

Páteční sprint se Maru podařil podle představ – vyhrála s minutovým náskokem před estonskou soupeřkou. V 5. a 6. závodě už však za soupeřkami trochu zaostávala (4. a 5. místo), únava se projevila. Celkově však v juniorské Ski O Tour doběhla na 2. místě. Za to dostala od pořadatelů dobrou švýcarskou čokoládu. Vítězná Estonka si do kufru navíc přibalila i švýcarský med. Mezi juniory vyhrál Ski O Tour karlovarský Marek Štěrba.

Mapy, GPS tracking, fotky a další informace ze šesti závodů jsou k nalezení na těchto stránkách:

https://wsoc2024.ski-o.at/wcup2023/welcome-2/

https://eventor.orienteering.org/Events/Show/7498

https://www.skiotour.com/index.php/en/

… nebo k doptání u Vojty a Maru.

Mohlo by vás také zajímat ...

1 příspěvek

  1. Jan Fišák napsal:

    Blahopřeji Marušce k etapovému vítězství a k výbornému 2. místu po šesti etapách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com