Mistrovství světa ve Finsku ukončilo naši úspěšnou sezónu lyžařského orientačního běhu

15. – 19. 3. 2022 se ve finském Keminmaa konalo mistrovství světa LOB, současně s tím i juniorské MS. A i když si již většina mloků po zimě oprašuje buzolu před jarními závody, tak mezi českými reprezentanty ve Finsku měl i náš oddíl své zástupce – Vojtu a Marušku.
U nás je jaro, ale ve Finsku i v půlce března panuje krásná zima. Pořadatelé připravili hustou síť skútrových stop v mapově velmi náročném terénu. Chyby dělal téměř každý.
Sprint
První závod byl velmi rychlý. Rozhodoval zcela bezchybný mapový výkon y samozřejmě rychlé lyže. O medailích se ve všech kategoriích bojovalo až do cílové čáry. Kdo udělal byť drobnou chybu, tak už neměl šanci. V ženském závodě se první tři vešly do jedné vteřiny. V mužském závodě ztráta 28 vteřin znamenala až 10. místo. Z našich nejlepší Petr Horvát skončil s malou ztrátou 59 vteřin až na 21. místě. Světová konkurence se vyrovnává.
Vojta na trati dvakrát zvolil o něco horší postup a doběhl do cíle s poměrně malou ztrátou 2:09 na vítězného Fina Saarelu. Ve světové konkurenci to však znamenalo až 44. místo. “Bylo to hrozně rychlý, vyrovnaný. Myslel jsem, že jedu dobře, ale to výsledné pořadí tomu neodpovídá”, říkal Vojta, když si prohlížel výsledky.
Maruška měla ze svého prvního závodu na světové scéně velký respekt, běžela raději opatrně a skončila na 26. místě z 32 závodnic. Ztráta na vítězku 2:32 však byla malá, na nejlepší českou závodnici Adélu Randákovou jen 17 vteřin. Rozhodně povedený začátek závodů.
Ve finském terénu stačilo totiž jedno špatné odbočení a byly z toho několikaminutové chyby. Nejhorší chvíle asi zažili juniorští závodníci, kteří si již na úplném konci svého sprintového závodu nepohlídali správnou odbočku a ocitli se, jak vidíte na obrázku, mimo mapu, tj. zcela ztraceni.
Pursuit / Middle
Druhý den se běžel v mužské kategorii stíhací závod. Závodníci startovali s časovou ztrátou z předchozího dne. Trať mužského závodu měřila 17,6 km a třikrát se vybíhala sjezdovka. Tratě vedly poprvé do oblasti bažin a nepřehledného svahu. Tam skončily naděje na dobré umístění mnoha závodníků, pořadí na čele napínavého závodu žen se významně míchalo až do předposlední kontroly. Mezi muži se Vojta snažil probít pořadím dopředu, ale různé drobné chyby ho zbrzdily. Na dalším obrázku vidíte mapu s GPS v prvním okruhu závodu. Vojta se ke konci držel v šestičlenné skupině bojující o 40. místo, do cíle doběhl na 42. místě. Zvítězil Nor Baklid.
Juniorky měly na programu závod na krátké trati. Trať měřila 7,5 km. Maruška zkusila trochu rychlejší tempo, na začátku závodu si vedla dobře, ale těsně před třetí kontrolou odbočila do špatné stopy a byla z toho tříminutová ztráta. Nebyla jediná, která chybovala a tak nakonec byla se svým 23. místem (druhá z českých závodnic) spokojená. “Jednou jsem nevěděla vůbec, kde jsem a tak jsem se tam chvíli motala až jsem se vymotala na cestě, kde jsem ještě chvíli byla mimo. Naštěstí jsem se našla podle tvaru cesty a kontrolu už pak dohledala.”
Middle / Long
Po dni volna se změnilo počasí. Bylo lehce nad nulou, foukal silný vítr, trochu sněžilo.
Na Vojtu čekal závod na krátké trati, který byl dlouhý 12,7 km. Chtěl si spravit náladu lepším umístěním. V úvodu závodu si ale nepohlídal dva kratší postupy a na průjezdu arénou (divácká kontrola v třetině trati) již projížděl se ztrátou 3:38 na vedoucího Baklida. Zbytek závodu však již zvládl velmi dobře a v cíli z toho bylo 38.místo – jeho nejlepší letošní výsledek na mistrovství světa. ”Nic jsem extra nezkazil. Snažil jsem se to hlídat, ale na začátku mi to stejně nějak utíkalo, pak jsem se srovnal a ten konec jsem si pohlídal. Ale fyzicky už to taky nebylo ono”. Závodem tak uzavřel svoji čtyř a půl měsíční závodní sezónu, se kterou může být celkově spokojen. Vyrovnaný závod mužů vyhrál Bulhar Belomazev, který o 1 vteřinu porazil Švéda Wickboma. Mezi ženami s přehledem vyhrála Estonka Daisy Kudre.
Juniorky běžely závod na dlouhé trati s hromadným startem. Délka závodu 15,9 km dávala tušit, že se nesmí plýtvat silami zbytečnými chybami. A Maruška si s tím velmi dobře poradila. Do cíle doběhla jako nejlepší z našich se ztrátou 16 minut za vítězkou na skvělém 18. místě ze 32 závodnic. Zbylé dvě české juniorky zřejmě přejely bludný kořen. Závěr druhého okruhu závodu juniorek vidíte na dalším obrázku – zajímavostí je nepozornost Finky Hoskari, která si z vedoucí pozice popletla pořadí kontrol v závěrečném okruhu (místo na 22. jela na předposlední 25. a pak 24. kontrolu)… zjistila to až ve chvíli, kdy soupeřky jely z 24 proti ní.
Relay
Maruška běžela štafetu juniorek na druhém úseku a závod se jí velmi povedl. Štafetu přebírala na 7. místě (v redukovaném pořadí národů) a dokázala ji svým bezchybným výkonem dostat na 4. místo. České juniorky nakonec skončily na velmi hezkém 5. místě.
Vojta se do české smíšené štafety nenominoval, tak se mohl plně věnovat fandění.
(Foto: Risto Luodonpää)
Na mistrovství světa se ukázali i další tři zástupci naší oblasti: karlovarský Marek Štěrba doběhl na dlouhé trati na výborném 4. místě mezi juniory, plzeňský Tonda Svoboda byl mezi dorostenci na výborném 5. místě (opravil jsem původní chybu).
Česká reprezentace na MS juniorů a ME dorostu
V nominaci dospělých se objevil plzeňský Honza Hašek – nejlépe 39. na krátké trati (5 vteřin za Vojtou).
Reprezentace ČR na mistrovství světa LOB 2022. Zleva Jan Hašek, Vojtěch Bartoš, Josef Nagy, Radek “Kládin” Laciga, Petra Fiala, Anežka Hlaváčová, Petr Horvát a Kryštof Průša.
Výsledky, GPS tracking, odkaz na televizní přenosy atd. naleznete na webu wsoc2022.com
Tímto článkem považujme letošní mločí LOB sezónu za ukončenou. Hodnotíme ji jako velmi úspěšnou ….
… a nyní již hurá do lesa na první jarní závody.