Mloci a jejich spolužáci z gymplu na celostátním finále přeboru škol

Dne 12. června 2024 se konalo republikové finále přeboru škol. Závody pořádal oddíl ZBM – SK Brno Žabovřesky.

Loni se podařilo borcům z nižšího gymplu vybojovat pro Karlovarský kraj dvě postupová místa, letos na krajském přeboru skončilo družstvo z GOAML na druhém místě, využilo tedy tuto výhodu a spolu s ostrovskou ZŠ postoupilo. Z vyššího stupně letos vyhrálo a mělo postoupit družstvo z gymnázia Karlovy Vary, těm však ještě před podáním přihlášky onemocněla nebo se zranila polovina týmu, nabídli tedy své postupové místo gymnazistům z ML.

Mariánskolázeňská výprava nakonec tedy čítala 25 závodníků a závodnic a 2 členky doprovodu. Do Brna to bohužel není coby kamenem dohodil, takže se vyráželo v úterý dopoledne vlakem a závodilo se ve středu.

Přestup v Praze byl malinko napínavější, navazující vlak kvůli poruše nedorazil, změna jízdenek a místenek pro velkou skupinu není žádná legrace pro účastníky zájezdu, a ukázalo se, že ještě menší zábava pro zaměstnance Českých drah, nakonec se obě strany dohodly, nikdo s nikým se nepopral, byl vypraven nový zvláštní postarší vlak (dokonce s otvíracími okny) a do Brna všichni úspěšně dorazili (někteří obohaceni o nový zážitek v podobě jízdy v kupéčku).

V Brně bylo krásně, letně, prázdninově. Po nedohodě s dalšími zaměstnankyněmi ČD v úschovně zavazadel, po nichž jsme chtěli skupinovou slevu (a těžce jsme neuspěli), jsme po odložení zavazadel a značné sumy peněz,  pokračovali na prohlídku centra Brna. Na náměstí každý člen výpravy obdržel mapu Brna a dostal za úkol nakupit si na snídani a celý příští den a najít nějaké zajímavé místo (obojí následně zaznamenat fixkou do mapy). Po hodině a půl jsme se zase všichni úspěšně sešli, vyzvedli si uschovaná zavazadla a někteří šalinou jedničkou a jiní pěšky pokračovali ke sportovní hale Rosnička, kde nám organizátoři zajistli nocleh (a nejen nám, do malé tělocvičny nás napěchovali asi 80, slabší jedinci nevydrželi teplo a hluk a utekli spát do postranních chodbiček a zákoutí…).

Ráno bylo správně orienťácky chladné a lehce deštivé, všichni zabalili své saky-paky a převlečeni do sportovního se přesunuli s veškerou bagáží na shromaždiště, které bylo naštěstí jen pár desítek metrů od tělocvičny.

Závod se konal v přilehlém lesoparku na mapě Rosnička (1:4000), kde má oddíl ZBM připraven celoročně areál pevných kontrol. Terén je to velmi zajímavý, o hustě poskládané vrstevnice a spousty zelené “rosničkové” barvy na mapě není nouze.

Pořadatel byl milosrdný a všechny nejprve vytáhl pěšky nahoru na start, každý tedy vystoupal 1,2 km do kopce a pak teprve závodním tempem pokračoval z kopce dolů (i když starší ročníky si vyzkoušely i trochu toho sjezdovkového stoupání).

Mloci a jejich spolužáci z gymplu na republikovém přeboru škol uspěli a vybojovali celkově 8. místo v nelehké konkurenci 20 škol z celé republiky).

Pozn.: Trošku nám chyběl Tomáš Podzimek, mezi osmým a pátým místem byl minimální rozdíl, příští rok máme za cíl určitě zase top 5!

výsledky-přebor škol-finále

Velmi oceňuji jak mloky, kteří podali ve velké konkurenci většinou špičkové výkony, tak neorienťáky, kteří se s nelehkou tratí popasovali více než dobře. Z 25 holek a kluků, kteří za tým GOAML závodili, byl jen jeden disk (oražená špatná kontrola) a jedna slečna si zranila kotník, tak některé kontroly vynechala a do cíle došla. Dvacet tři lidí však však zvládlo svou trať bezchybně a nikdo nebyl zdaleka na posledním místě.

Hodně jsme fotili, všechny fotky lze prohlédnout zde

Nejlepší výkony našich závodníků v jednotlivých kategoriích:

D7 (72 startujících) – 9. Anička Nykodymová, 15. Lada Prinzová, 16. Leonka Fišáková