Olympiáda dětí a mládeže 2023 – medailová výprava

Zimní olympiáda dětí a mládeže se konala od 22. do 26. 1. 2023. Hlavním pořadatelem byl Královehradecký kraj. Mezi zimními disciplínami nechyběl ani lyžařský orientační běh. Účastnilo se 14 krajů, tedy 28 vybraných závodníků v každé kategorii.

Karlovarský kraj vyslal do olympijského klání osmičlennou výpravu v tomto složení:

  • DM (dívky mladší): Žaneta Fryšová (DCH), Maruška Hynková (ONO)
  • DS (dívky starší): Julča Frühaufová (SKV), Lidu Ritterová (ONO)
  • HM (hoši mladší): Miky Prinz (MLA), Luky Štěrba (SKV)
  • HS (hoši starší): Pepa Beneš (MLA), Ondra Petruš (MLA)

Doprovázeli Jitka Dítková a Jana Bartošová, které se staraly o organizaci a Marek Petruš, který zajišťoval servis lyží.

Po nedělním slavnostním zahájení, které se konalo v Hradci Králové, se všechny výpravy přesunuly na svá ubytování. Karlovarští lyžaři všeho druhu zamířili do hotelu Aquapark do Špindlerova Mlýna.

SPRINT

První závod LOB se jel v pondělí po obědě, byl to sprint a konal se na lyžařském stadionu Vejsplachy ve Vrchlabí. Pořadatelé měli spoustu práce, protože sněhu nebylo příliš mnoho, přestože v celé republice již pár dnů sněžilo, ve Vrchlabí jen mrzlo, takže o sníh se musela postarat jen a pouze sněhová děla a rolby na rozhrnování. Pořadatelé si museli jistě pořádně máknout, ale tratě byly nakonec dobře a zajímavě připravené a postavené.

Všechny děti dostaly speciální čísla s kapsičkami na zádech, do kterých jim byly umístěny krabičky gps. Celý závod natáčela a živě vysílala Česká televize, spolukomentoval Ondra Vodrážka. Před začátkem závodu byly všechny děti odvezeny autobusy ke startu do tzv. karantény, aby neviděly ani na kontroly na stadionu, ani na velkoplošnou obrazovku, nesměly mít u sebe mobil ani tablet. Startovalo se po dvou (vždy holka a kluk) po minutě, začínala kategorie HD16. V prostoru poměrně malého stadionu, kterému dominoval poměrně strmý Charvátův kopec, byly doslova namotány čtyři tratě v délkách 1,3 -1,7 km, na kterých bylo umístěno od 11 do 13 kontrol. Bylo nutné opravdu pečlivě kontrolovat kódy a pekelně se soustředit. Vše bylo velmi rychlé, mapa byla v neobvyklém měřítku 1:2.500, takže nároky na soustředěnost byly maximální.

Bohužel byl trochu problém s ražením kontrol, mnoho dětí se muselo vracet a razit napodruhé. Klobouk dolů před všemi, kteří to ve vypjaté olympijské atmosféře zvládli.

A naši borci zrovna tuto trať zvládli nad očekávání dobře. Nejlépe si vedli mladší kluci, karlovarský Lukáš Štěrba vybojoval bronzovou medaili a Mlok Miky Prinz obsadil nečekané krásné 6. místo, takže při květinovém ceremoniálu byli oba kluci vyhlášeni.

Miky (oficiální olympijské foto)

Lukáš (oficiální olympijské foto)

Na velké podium se dostala i jedna z našich starších dívek, karlovarská běžkyně na lyžích, Julča Frühaufová, která obsadila bezvadné 5. místo. Ostrovská Lidka Ritterová abslovovala svůj první LOB závod v životě, nic nevynechala, se všemi záludnostmi trati i s nervozitou z velkého závodu si poradila a dojela na 21. místě.

Julča (screenshot obrazovky ze záznamu ČT sport)

Lidka (oficiální olympijské foto)

V kategorii starších kluků se naši mločí borci Pepa Beneš a Ondra Petruš umístili v krásné první polovině závodu na 13. a 14. místě, tedy na ještě bodovaných místech do hodnocení krajů, téměř shodným časem (Pepa byl o pouhé 4 sekundy před Ondrou)

.

Pepa (oficiální olympijské foto)

Ondra (screenshot obrazovky ze záznamu ČT sport)

V kategorii mladších dívek startovaly za náš kraj radiová orientační běžkyně z Chebu, Žaneta Fryšová, a ostrovská orienťačka Maruška Hynková. Holky obsadily 15. a 22. místo, rezervy v lyžování byly trochu znát, opravdu se zde porovnávají s těmi nejlepšími žačkami z celé republiky, z nichž některé  mají nalyžováno tolik, že si to ani neumíme představit. Naše závodnice bojovaly srdnatě a poradily si ve svém prvním lyžařsko-orientačním závodě nakonec úspěšně se všemi nástrahami tratě.

Maruška (oficiální olympijské foto)

Žanda (oficiální olympijské foto)

MIDDLE

Po úterním volném dni, kdy si závodníci v LOB odpočinuli a někteří si navíc vyjeli lanovkou na Medvědín nabažit se výhledů na Krkonoše, se ve středu jel další závod tentokrát na krátké trati a ne na stadionu v inverzně zamrzlém Vrchlabí, nýbrž na tratích sluncem zalitého Benecka.

Závod to byl fyzicky náročný, nechyběly prudké výjezdy do kopce i prudké sjezdy dolů, ani mapově nebyl zcela jednoduchý (mapa tentokrát v měřítku 1:7.500), chyby v postupech se udělat daly. Před startem se opět konalo povinné oblékání čísla a gps, do karantény se však tentokrát naštěstí nemuselo a televizní štáby a kamery tady na kopcích také chyběly.

Nakonec se ukázalo, že výhodou bylo jet na začátku závodu, sníh byl ještě pěkně umrzlý a nekoukalo tolik kamenů a klacků. Této výhody se se chopil “náš” Luky Štěrba a bez jediné mapové chyby projel svou trať rychlostí blesku a vyhrál tak systémem Start-Cíl. Závod ještě skoro nezačal a Lukymu už cinkalo nad hlavou zlato.

Méně již se na stejné trati dařilo Miky Prinzovi, jeho výkon byl trochu nesoustředěný a přesto, že byl Miky fyzicky docela dobře připraven, tak tentokrát ho o dobré umístění připravilo především několik mapových chyb. Skončil nakonec na 18. místě, což není zcela špatný výsledek, ale po pondělním 6. místě to pro Mikyho trochu zklamání bylo.

V kategorii starších kluků se Ondra Petruš umístil ještě na bodovaném 13. místě, svého oddílového kolegu Pepu Beneše tentokrát předstihl o dvě místa a o půl minuty. Oba kluci udělali pár mapových chyb, Pepa trochu víc, také ho to stálo bodové umístění. Ondra měl ještě trochu nevýhodu pozdního startu, sníh byl pomalejší, některá místa byla vyježděná s vykukujícími kameny a kořeny. Dle slov servisáka Marka to bylo na lyžích později startujících výrazně znát.

V mladších holkách se Žanda umístila také těsně pod bodovanými místy, byla šestnáctá. Po dojezdu, když trošku vydechla, mi na otázku, jak ji to bavilo, odpověděla s úsměvem: “Závod se mi moc líbil, povedlo se mi to, jsem spokojená”, což bylo moc příjemné slyšet. Na Žandu začínající s LOBem, především tedy s lyžováním, to byl opravdu moc hezký výkon. Maruška Hynková nakonec dojela 22., trať byla pro ni především lyžařsky velmi náročná, ale poradila si nakonec se vším.

V kategorii starších holek skončila Julča Frühaufová stejně jako Ondra, na pěkném bodovaném 13. místě. Liduška na 23. místě. Zde se opravdu hodilo umět dobře lyžovat:).

Výsledky middlu, mapy a gps postupy naleznete zde.

ŠTAFETY

se jely ve čtvrtek a hromadný start první kategorie (HD16) byl již od 8:30, což vyžadovalo opravdu velmi brzké vstávání vzhledem k tomu, že ubytováni jsme byli ještě 40 minut od místa závodu, což byl opět lyžařský stadion Vejsplachy ve Vrchlabí.

Česká televize byla opět připravená a na děti čekala ještě zapeklitější trať než byla při pondělním sprintu. Na závodišti bylo nasázeno nejen více kontrol, ale navíc se objevilo tzv. bludiště – v místě střelnice vytvořil pořadatel pro děti labyrint z plůtků a “mlík” ve kterém bylo mnoho kontrol a udělat zde chybu bylo velmi jednoduché. Mapa byla stejná jako při sprintu (měřítko opět 1:2.500). Problémy s ražením kontrol byly tentokráte vyřešeny. Závod to byl rychlý, zajímavý a pro děti určitě nesmírně náročný především po psychické stránce.

Startovalo se hromadně. První vystartovala kategorie D16, tedy první úseky starších štafet, Holky byly seřazeny v několika řadách, půl minuty před startem dostaly mapu a pak všechny naráz vystartovaly poměrně úzkým koridorem k mapovému startu, o pády a divácky zajímavé situace nebyla samozřejmě nouze. Po dokončení úseku předávaly holky svým oddílovým klučičím druhým úsekům a měly pár minut na to, aby oddechly, trochu se napily, připravily se na další předávku a vyrazily do třetích úseků. Kluci mezitím to samé, lehce občerstvili a po předávce štafetu následně dovedli do cíle. Ihned po dojetí starších štafet se na sportoviště přesunuly děti kategorie HD14 a postup byl stejný – hromadný start prvních dívčích úseků, následně tři předávky a finiš čtvrtých klučičích úseků.

Z výsledků nakonec bylo patrné, že složitá trať s množstvím kontrol a velká nervozita udělala své, mnoho štafet bylo diskvalifikováno, mezi nimi bohužel i naše dvě mladší štafety. Luky se Žanetou jeli výborně a velmi bojovně, bohužel v jednom za svých dvou úseků Lukáš omylem narazil právě v onom zapeklitém bludišti místo svojí kontroly nějakou cizí a už to bylo. Druhá štafeta Miky a Maruška jeli také velmi hezky, zde však chybku udělala Maruška, nenarazila sice cizí kontrolu, ale bohužel při dobržďování u své kontroly do ní narazila, ale už ji neorazila:), takže i tato štafeta si přivezela diskvalifikaci. Nicméně nebyli jediní a chyby děláme všichni proto, abychom se z nich učili a tohle byly parádní zkušenosti.

Starší štafety si se všemi nástrahami trati poradily skvěle. Ondra s Julčou dopadli přímo nad očekávání výborně. Oba zajeli úžasně vyrovnané výkony, všechno si pohlídali a obsadili nakonec krásné 7. místo (kousínek pod pódiem) a získali tak pro Karlovarský kraj cenné body. Štafeta Pepa s Liduškou byla ta výrazně méně zkušená, takže i jejich 18. místo (z celkem 28 štafet, z čehož bylo 22 nediskvalifikovaných) je moc hezký výkon.

Záznam přenosu České televize naleznete zde.

Komplet výsledky štafet zde.

Všichni členové závodního karlovarského družstva LOB byli výborní, snažili se v každém závodě podat co nejlepší výsledek, nic nevzdávali a bojovali vždy až do konce. Hvězdou týmu se stal samozřejmě Lukáš Štěrba ze Slovanu Karlovy Vary, kterému se podařilo vybojovat dva cenné kovy, výborný výkon ve všech závodech předvedla a krásné 5. místo domů přiváží Julča Frühaufová ze Slovanu Karlovy Vary a velkým překvapením týmu bych se odvážila nazvat Mikyho Prinze z oddílu MLOK Mariánské Lázně a jeho pódiové 6. místo ze sprintu. Věřím a doufám, že všechny děti si odvezly s sebou domů příjemné a hezké zážitky, mnoho cenných zkušeností a chuť v tomto zajímavém sportu i nadále pokračovat, byť i formou doplňku k jinému sportu ať už čistě lyžařskému či orientačnímu.

Díky patří Markovi Petrušovi (MLA) za obětavou práci s mnoha páry lyží, kterým se před každým závodem spoustu hodin věnoval, což i děti ocenily, neboť si rychlé lyže velmi pochvalovaly. Poděkování patří Markovi i za jeho trenérskou práci s klukama z Mloku. Díky též i Jitce Dítkové (SKV), která zvládla děti motivovat a povzbuzovat a k tomu vše ještě výborně organizovat, taktéž dík patří i Gábině Savičové (SKV), která pomohla s organizací několika prvních dní, ve kterých byl příjezd a rozkoukání se, tak i důležitý první závod. Nemalý dík patří samozřejmě i organizátorům, kteří i přes nedostatek sněhu připravili pro děti pěkné a zajímavé závody.

Karlovarský kraj obsadil celkové 7. místo (asi nejlepší výsledek v historii dětských olympiád?)

Pár momentek z olympiády zachycené více či méně rozmazaně mobilem (přední část – fotky od Jany B., zadní část (štafety) – fotky do Jitky D.)

JB

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com