Orientační běžci vystřelili do nové sezóny

V sobotu 16. března se konal 11. ročník již tradičního závodu Skrýše, ve kterém srovnávají své síly po zimním odpočinku “lampioni” a “kačeři”, tj. orientační běžci a příznivci hry Geocaching. Ti první absolvují závod jen s mapou a buzolou, ti druzí mají k dispozici i GPS navigaci. Letos se tento podnik přesunul opět do nového prostředí na severním plzeňsku a to do údolí řeky Střely.

Skrýš připevněná na borovici ve stráni nad řekou.

Umístění skrýší na protilehlých svazích údolí nebylo žádnou výjimkou.

Rogainingový princip závodu se nemění. I letos bylo cílem v časovém limitu 4 hodin oběhnout co možná nejvíc skrýší a sesbírat tak maximum bodů. Nutno podotknout, že skrýše byly tentokrát rozmístěny na takové ploše, že kdyby je někdo chtěl sesbírat všechny, musel by absolvovat trať o vzdálenosti blížící se 50 km. Což by zvláště v zaříznutých údolích řeky Střely a jejích přítoků nebyla žádná legrace ani v delším časovém limitu.

Inovací letošního závodu byl nový systém “ražení”, tedy potvrzení toho, že závodník danou skrýši nalezl. Po loňském obkreslování obrázků přišlo na řadu opisování slov. Ta někdy vtipně komentovala umístění kontroly (u jezírek např. “Brčálník”), někdy spíše testovala závodníkovu schopnost pozorně číst (“scvrnkls” atp.). Za ponaučení do příštích let rozhodně stojí, že lihový fix sice píše i na papírovou průkazku obalenou izolepou, ale jen dokud je suchý. Když se namočí, nepíše vůbec. Což za setrvalého mrholení až mírného deště přineslo do jinak klidného lesa nejednu kledbu.

I přes ne zcela ideální počasí se v obci Obora na Kaznějovsku sešlo přes 130 nadšenců z řad obou kategorií. Někteří se tak vydali jen po blízkém okolí a výlet do nejzajímavějších pasáží nechali raději na neděli, která (jako na potvoru) přinesla krásné jarní počasí. Ti otrlejší se nenechali ničím odradit a pokud si dělali zálusk na dobré umístění, museli navštívit údolí Kralovického potoka, ve kterém byly schovány skrýše za “luxusních” 10 a více bodů. Specialitou byla jedna skrýš umístěná uprostřed staré štoly, kterou stavitel ohodnotil rovnou 30 body. Kdo neměl s sebou svítilnu nebo aspoň telefon, těžko mohl nápis na zemi v absolutní tmě přečíst.

Vstup do štoly krytý ocelovou mříží.

Cesta ke skrýši s heslem “netopýr”.

Nejlépe ze všech závodníků si rozvrhnul síly Hynek Urban, který sesbíral 19 skrýší, které mu dohromady přinesly 172 bodů a stal se tak vítězem jak kategorie Kompas, tak celkovým vítězem ročníku 2019. 19 skrýší nalezl i Martin Fučík – dokonce si vybral ty lépe ohodnocené, takže sesbíral více bodů – podcenil ale časový limit a za pozdní návrat do cíle mu bylo 25 bodů odečteno, což ho posunulo až na druhé místo. Rozhodně nebyl jediným závodníkem, který se nestačil vrátit do cíle včas – z prvních 20 bylo 11 opozdilců.

Řádně odhadnout náročnost návratu do Obory, která se nachází vysoko nad řekou Střelou, se nepodařilo ani jednočlenému týmu Chodská strela. Jan Macura, letos jediný reprezentat klubu MLOK, sice vymetl všechny vzdálené a nejvíce bodované skrýše, pozdní návrat ho však stál penále 16 bodů. Celkový zisk 135 bodů i tak stačil na solidní 6. místo v celkovém pořadí.

Výsledky a mapa s postupy: http://skryse.blogspot.com/2019/03/vysledky-skrysi-2019.html

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com