V DOLNÍM ŽANDOVĚ SE KONALA SVĚTOVÁ PREMIÉRA NOVÉ ORIENTAČNÍ DISCIPLÍNY

První zářijovou sobotu uspořádala obec Dolní Žandov nejen pro své občany akci nazvanou Rozloučení s létem, která se konala v přírodním areálu nad místní školou.

Při přípravě programu, který nakonec zahrnoval obvyklé aktivity od malováni na obličej po opékání špekáčků, dostalo vedení obce v čele se starostkou Eliškou Stránskou popud, že výborným zpestřením celého dne by mohla být také nějaká forma orientačního běhu.

Odtud už to byl jen krůček k oslovení členů Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Ti se pustili do práce a jako seznámení před něčím náročnějším připravili tzv. orientační bludiště.

To se na ploše cca 15krát 15 metrů rozmístí v pravidelné šachovnici 25 stojanů s kleštičkami. Pak se vytvoří tři různé trasy, jež se podle schematické mapky proběhnou v určeném pořadí a cestou se razí do papírové průkazky pro potvrzení průchodu kontrolou. Závodníkovi se samozřejmě měří čas.

Krátce po zahájení akce v devět hodin ráno to s touto disciplínou nevypadalo nijak slavně. Účastníci Rozloučení s létem chodili okolo s výrazem: „Co to jako má bejt?“ To však trvalo jen do chvíle, než se našli první odvážlivci. Pak už se s návštěvníky bludiště doslova roztrhl pytel.

 

Žandovští se ukázali také jako inovátoři. Poté, co už si všichni sólově proběhli všechna jednotlivá kola, vymysleli a zrealizovali světovou premiéru běhu „siamských dvojic“. Dva borci byli svázáni šátkem, jeden měl mapku a řídil pohyb bludištěm, druhý razil.

Jediné, čeho nakonec všichni litovali, bylo, že kvůli přibývající tmě, kdy už není mapa pořádně čitelná, museli skončit.

Tím ale žandovský zájem o orientační běh neskončil. „Mloci“ z Mariánek zmapovali celý areál i s přilehlými lesíky a částí obce a v dohledné době se místní mládež i dospělí budou moci účastnit regulérního orientačního závodu. Zda bude jejich zájem trvalý, či zda v Žandově zapustí tento sport kořeny, se teprve uvidí.

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com