Z Mistrovství ČR v lyžařském orientačním běhu vezou mloci čtyři medaile
První únorový víkend se konaly další české závody v lyžařském orientačním běhu. Na programu bylo Mistrovství ČR na klasické trati (sobota) a závod Českého poháru na krátké trati (neděle). Na závody se přihlásilo přes 300 závodníků z ČR a Polska. Ani dlouhá cesta neodradila od účasti 10 závodníků z našeho oddílu. A mloci byli vidět nejen díky žlutočerným kombinézám.
V týdnu před závodem napadlo dost sněhu, ten v pátek částečně roztál a přes noc pak zamrzl. Stavitel tratí připravil velmi náročné tratě vedené jak po upravených lyžařských tratích, tak úzkými ledovými stopami mezi stromy, místy s vyčuhujícími kameny a klacky. To se závodníkům vůbec nelíbilo a rozhodně nebylo dobré si na závod brát své nejlepší lyže.
Jak vypadaly tratě a závody se můžete podívat na videu Šimona Marečka z nedělní krátké tratě.
Sobota – Mistrovství ČR na klasické trati
V mistrovském závodě v hlavní mužské kategorii startovalo 25 závodníků, nechyběl nikdo z české reprezentace, která se před týdnem vrátila z náročného mistrovství Evropy v Bulharsku. Mariánskolázeňský Vojta Bartoš obhajoval bronzovou medaili z roku 2020 (v roce 2021 se MČR nekonalo) a i když je stabilním členem české reprezentace, věděl, že nic jednoduchého ho nečeká. Trať mužů měřila vzdušnou čarou 18 km (po nejkratších postupech 29 km) s převýšením cca 500 metrů. V prvním okruhu projeli závodníci 7 kontrol s dlouhými postupy, ve druhém okruhu více prověřili své mapové schopnosti a vytrvalost při volbě nejrychlejších postupů na zbylých 16 kontrolách. Závodníci startovali ve tříminutových intervalech.
Vojta se sice trochu obával doznívající únavy z Mistrovství Evropy v Bulharsku, ale vyrazil do závodu nebojácně a po prvních třech kontrolách měl nejrychlejší mezičasy. „Trochu jsem to přepálil, ale brzo jsem pochopil, že tak dlouhý závod bych v tomto tempu nevydržel. Tak jsem trochu zvolnil“. Ve zbytku závodu si už Vojta udržoval svižné tempo a hlídal si správné volby postupů na kontroly. Drobných chyb se dopustil každý. Největší chyby se Vojta paradoxně dopustil na dojezdu od poslední kontroly do cíle, kdy si díky únavě a velké rychlosti zapomněl orazit cílovou kontrolu. Závodník musí při závodě „pípnout“ svým čipem všechny kontroly, i tu cílovou. Komu kontrola chybí, je diskvalifikován.
Naštěstí Vojtovi po chvilce došlo, čeho se dopustil, k cíli se vrátil, orazil a pak už jen trnul, kdo ze soupeřů ho kvůli této chybě předjede. Měl však velkou kliku a na jeho konečném pořadí se tato 1:15 minutová nepozornost neprojevila. Vítězný Petr Horvát ze Šumperka suverénně vyhrál časem 90:05, druhý doběhl Josef Nagy (Nagáno) z Jablonce v čase 94:36. Vojta bronzovou pozici z minulého MČR obhájil časem 96:26, což bylo s poměrně malou časovou rezervou 20 vteřin před čtvrtým libereckým Jakubem Škodou (Škodíkem). „Medaile z mistrovství je cenná, jsem velmi spokojen. Mrzelo by mě hodně, kdyby mě Škodík předběhl jen kvůli neoražení cílové kontroly “, zhodnotil sobotní závod po slavnostním vyhlášení Vojta.
Vojtova sestra Marie je první rokem juniorka. Její přípravu na 5 týdnů přerušilo prosincové zranění (zlomenina) a tak bylo otázkou, jak a jestli vůbec těžký závod zvládne doběhnout. Stavitel trati juniorky totiž vůbec nešetřil – na Maru čekala stejná trať jako na nejlepší ženy – délka po nejkratších postupech 21 km s převýšením 400 metrů. Vítězná juniorka Adéla Randáková z Vrchlabí ji zvládla těsně pod 90 minut (což je skoro o 35 minut více, než dovolují stavitelům tratí pravidla LOB!).
Maruška se s tratí vypořádala výborně. I přes jednu větší tříminutovou chybu na začátku závodu doběhla se ztrátou osm minut na vítězku. „Ta chyba mě fakt mrzí, z nepozornosti jsem po druhé kontrole vjela na nesprávnou cestu, která vedla z kopce a musela jsem pak zbytečně vyjíždět šest vrstevnic. Po této chybě jsem se naštěstí oklepala, začala se zase soustředit a zbytek závodu jsem už projela bez větší chyby“, zhodnotila Maruška náročný závod. Byla mile překvapená, když zjistila, že její výkon stačil mezi 10 juniorkami na třetí místo a získala tak svou první juniorskou medaili.
V kategorii dorostu startovali z našeho oddílu Ondřej Petruš a Pepa Beneš. I dorostenecká trať byla náročná – délka 13 km, po nejkratších postupech přes 17 km. Ondra je už zkušenější závodník, ale na výkonnost nejlepších českých dorostenců (vesměs o dva roky starších) zatím nestačí. Ze 31 startujících doběhl se ztrátou 17 minut na hezkém 17. místě. Pepa strávil na trati skoro 100 minut, bohužel si nepohlídal průjezd všemi kontrolami, tak je v konečných výsledcích diskvalifikován.
Mloci měli silné zastoupení i v kategorii starších žáků. Nejlépe z našich si se 14 kontrolami na trati dlouhé 8 km poradil 10. Míra Kváč, se ztrátou 9 minut za vítězem. „Jo, v pohodě“, odpověděl Míra na dotaz, jak svůj závod zvládl. Na 13. místě skončil Miky Prinz , který bohužel ztratil 10 minut pokaženým postupem již na první kontrolu, pak už jel dobře. Za ním na 14. místě doběhl Tomas Placek. V kategorii běželo 19 závodníků.
Účast mloků završili svými statečnými výkony a zničenými lyžemi i trenéři a řidiči výpravy Marek Petruš (11. v H45), Jana Bartošová (7. v D45) a Luděk Bartoš (8. v H55).
Neděle – Závod českého poháru na krátké trati
Na nedělní závod se náročný terén nezměnil, ledové stopy zůstaly, navíc se přidal pořádný nárazový vichr, který však rodáci z Jeseníků považují za běžný. V lese naštěstí tolik nefoukalo, nepříjemný protivítr byl až při postupu na poslední kontrolu.
Závod na krátké trati je významně kratší (na cca 40 minut), avšak mapově náročnější.
Vojta Bartoš se v elitní mužské kategorii H21E po tradičně rychlém úvodu (na třetí kontrole byl nejrychlejší) pohyboval podle mezičasů neustále v popředí. O konečném pořadí rozhodly až poslední dva postupy. Na předposlední 22. kontrolu volili závodníci mezi objížděním po nepohodlných stopách s převýšením a tzv. „fiknutím“ mimo stopy lesem, což bylo v náročném kopcovitém terénu se skalami poměrně riskantní. Fiknutí se však ukázalo jako rychlejší. Postup na poslední kontrolu „sběrku“ pak nabízel buď sjezd úzkou ledovou stoupou z kopce na okraj louky a běh po louce proti větru, nebo významně delší, ale jak se ukázalo až o 30 vteřin rychlejší, postup po cestě údolím z druhé strany.
Díky dobře zvoleným postupům (i své dobré kondici) vyhrál Horvát, půl minuty za ním doběhl zkušený Škoda. S odstupem dvou minut do cíle dojel vyčerpaný ale spokojený Vojta . „Dříve bych to objel po “čárkách”, ale po vzoru Petra jsem se rozhodl pro fiknutí lesem. Bál jsem se jít skrz ty skály, tak jsem volil střední cestu a trochu se tam zamotal v hustníku mezi stromky. Bál jsem se, že tím ztratím, ale naštěstí mi to celkem vyšlo a předjel jsem tam Nagána,“ radoval se Vojta v cíli, když zjistil, že oplatil svému reprezentačnímu kolegovi sobotní porážku.
Dvě třetí místa během víkendu Vojtovi pomohla v nominačním žebříčku na březnové mistrovství světa, kam reprezentační trenér na konci února vybere šest nejlepších mužů.
Tratě juniorek byly opět stejné jako ženská trať. Délka trati byla již přijatelná a podle pravidel, výšková a mapová náročnost zůstala stejná.
Marušce se nedělní závod vydařil o něco méně, při postupu na 5. kontrolu zvolila špatnou cestu, čímž ztratila 2,5 minuty, což je na krátké trati velká ztráta. V cíli to popsala: „Soustředila jsem se na rychlou jízdu v lese na úzkých stopách. Po přejezdu potoka jsem chtěla odbočit druhou odbočkou vpravo, ale přehlédla jsem v mapě tu malou “tečku” hned za lávkou, ta mě zmátla. Bohužel mě pak nezarazilo ani stoupání, které na správné cestě být nemělo a došlo mi to moc pozdě. Je to moje chyba. Škoda! O dvě kontroly dál mě dojela Terka, která startovala tři minuty za mnou a běžela dnes dobře. Už se mi nepodařilo jí utéct.“
Konečné 5. místo je dobré, ale o nominaci na mistrovství světa juniorů, kam jedou jen tři nejlepší juniorky, bude muset Maruška ještě zabojovat v dalších závodech.
Správné ražení kontrol si při nedělním závodě nepohlídal dorostenec Ondra Petruš a byl tak bohužel diskvalifikován, navíc se mu v cíli rozpadl mapník. Snad si vybral všechnu smůlu na zbytek sezóny. Lépe se dařilo Pepovi Benešovi, který tentokrát nalezl všechny kontroly bez větších chyb a v čase 57 minut doběhl na 25. místě ze 31 závodníků. V cíli nic neříkal, jen se usmíval a vypadal spokojeně. Pozornosti fotografů však bohužel zcela unikl.
Míra Kváč běžel nedělní závod velmi hezky, doběhl na 8. místě se ztrátou pouhých 4 minut na vítěze. Na bednu už to není tak daleko!
Miky Prinz doběhl na 12. místě (ztráta 9 minut). S větší ztrátou pak po drobných mapových problémech přiběhl Tomas Placek (16. místo) a fotit se rozhodně nechtěl. „Jo, pěkný“, hodnotili oba dva mloci nedělní závod při převlékání u auta.
Dospělým mlokům se v neděli dařilo o poznání lépe: Marek 9. v H45, Jana 4. v D45 a Luděk 5. v H55.
No jo, ale proč se v nadpisu píše o čtyřech medailích, když Vojta a Maruška zatím mají jen po jedné a už se má odjíždět domů?
Akademické mistrovství ČR
Závody byly totiž současně vypsány jako akademické mistrovství ČR. V sobotu na klasické trati získal student Technické univerzity v Liberci Vojta Bartoš bronzovou medaili i mezi studenty (ano, většina mladých orienťáků studuje) a v neděli byl mezi studenty druhý. Dokázal tak během dvou závodů získat jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. 🙂
O závodním víkendu si můžete ještě přečíst článek orienťáckého serveru O-news zde.
Zhodnocení a další plány mloků
Vojtovi a Marušce blahopřejeme k medailím. Ostatní mladí mloci zaslouží velký obdiv za zdolání náročných tratí. Umí na běžkách jezdit po divokých ledových stopách, vyznají se v mapě v neznámých drsných Jeseníkách. Získané zkušenosti jistě uplatní při dalších závodech.
Nejbližší závody LOB budou třetí víkend v únoru ve Vrbně pod Pradědem. Trenér Marek Petruš už dává dohromady silnou výpravu mladých mloků, abychom postavili minimálně dvě oddílové štafety.
22. – 26. února bude Vojta Bartoš startovat na akademickém mistrovství světa, které se koná v Jáchymově. Přihlášeni jsou studenti (účast je omezena věkem do 25 let) z 12 zemí světa – od Ruska, Švédska, Norska až po Japonsko. Mezi nimi jsou i ti nejlepší ze světové špičky – očekává se start světové jedničky Rusa Kiseleva i nejlepšího Nora Baklida. Vojta bude na mistrovství jako jediný zástupce Karlovarského kraje, o to větší pozornost na něj bude upřena. Držte mu palce a sledujte závody buď na místě (Jahodová louka a areál Eduard) nebo na webových stránkách.
Blahopřeji všem MLOKům, kteří se vydali nás na sněhu tak dobře reprezentovat.
Zisk čtyř Bartošovic medajlí na MČR a AMČR je naprosto neslýchaný.
Sqělé!