Mistrovství ČR v LOB ve sprintu … i pátý pes povolil

Pořadatelé z Vrbna pro Pradědem získali od ministerstva zdravotnictví výjimku na uspořádání víkendových závodů LOB. Závody byly nominační na MS a ME dorostu v Estonsku, které se má uskutečnit na konci února. Závody proběhly v okolí Rýmařova za přísných hygienických podmínek a to pouze pro kategorie DH17-DH21 s omezeným počtem účastníků. Konkurence byla výborná, účastnili se všichni nejlepší LOBáci z ČR.

Psí opatření, zpřísněná navíc ve čtvrtek před závody, nám dost zkomplikovala i obstarání ubytování, ale povedlo se. Povinné čtvrteční PCR testy „uchošťourem do nosu“ jsme taky přečkali s negativním výsledkem a tak jsme v pátek za deště a sněžení vyrazili na šestihodinovou cestu do zasněžených Jeseníků.

V sobotu bylo na programu Mistrovství ČR ve sprintu. Po dopoledním hustém dešti se v Rýmařově najednou prudce ochladilo a start závodu se odehrával již na částečně zmrzlých úzkých stopách projetých skútrem po loukách a lesích. Byla to víc divočina, než lyžování. Vojta v H21 projel závod mapově a fyzicky solidně, bohužel se však nevyhnul třem pádům a k tomu se nachytal na drobnou nepřesnost v mapě (stejně jako polovina všech závodníků!). 7. místo na MČR je pěkný výsledek, ale na páté místo mu chybělo jen 7 vteřin. Stačilo jednou nespadnout … Ještě větší smůlu měla Maruška, která v konkurenci 30 dorostenek skončila na hezkém 5. místě, ale na čtvrté místo ji chyběla pouhá vteřinka! Mrzelo jí to, protože pády se nevyhnuly ani jí (napočítala jich pět) a chybka v mapě znamenala zdržení cca 30 vteřin. Stačilo jednou nespadnout … Ale reprezentační trenér dorostu zvaný Vegan říká: “LOBy jsou komplexní sport a pádům je třeba se vyhnout“. Tak to prostě je, je třeba se naučit jezdit z kopce na úzkých ledovatých tratích. No nic, Maruška aspoň zjistila, že při klidnějším výkonu má šanci bojovat o medaili a to ji velmi potěšilo.

V noci na neděli se ještě více ochladilo, v době startu závodu na klasické trati bylo cca – 8°C. Tratě stavěl reprezentační trenér Richard Klech a byly postaveny velmi hezky. V první třetině závodu vyběhli závodníci přes tři jednoduché kontroly na kopec s převýšením cca 150 metrů a tím ukázali, jak jsou na tom se svými fyzickými a lyžařskými schopnostmi. Druhá třetina se odehrávala na kopci a to na loukách a mezi lesíky a prověřila orientační dovednosti. Zbylá třetina byl mírný dlouhý sjezd do cíle se dvěma kontrolami – zde se názorně ukázalo, jak dobře mají závodníci namazané lyže. Z mezičasů na těchto dlouhých postupech je patrné, že pár oddílových a rodinných týmů se od letoška začalo investovat do velmi kvalitní přípravy lyží. A vyplatilo se jim to. Rozhodují-li v cíli o medailích vteřiny, je ztráta 30 vteřin na 4 minutovém postupu zcela zásadní. No nic, z LOBů se stal prestižní sport, a kdo chce medaile, tak by se měl přizpůsobit.

Vojta vyběhl na kopec v první třetině závodu výborně, do druhé kontroly všem utíkal. V horní pasáži mezi 12 kontrolami však doplatil na dvě chyby při volbě postupu. To ho odsunulo z medailových pozic. Dlouhý postup z kopce na předposlední kontrolu navíc vystavil jeho lyžím velmi nelichotivé vysvědčení a i když poslední dva divoké lyžařské postupy v zatáčkách opět vyhrál, tak mu to v cíli stačilo „jen“ na 7. místo. To sice není mezi muži špatný výsledek, ale Vojta chtěl víc a ví, že na víc má. V dorostenkách vyrazila Maruška do boje se soupeřkami bez obava s chutí. První lyžařskou třetinu zvládla výborně, podle mezičasů po 16 minutách závodu byla na jasném třetím místě kousek za vedoucí Randákovou a Peckovou. Pak ale doplatila na následky mnoha sobotních pádů … nebo spíš na její pády doplatil její mapník. Již od startu nedělního závodu totiž Maruška pozorovala, že se jí podivně klepe deska s mapou. A na třetí kontrole, když mapníkem otočila, jí deska zůstala v ruce. Další smůla, další poučení – po pádech se má mapník před dalším závodem zkontrolovat. Usilovat o medaili s deskou v ruce není při běžeckém lyžování zrovna jednoduché, a navíc se ztratí i soustředění na mapu… zbytek Maruščina závodu již byl zoufalou snahou a naštváním, což skončilo vynechanou kontrolou. Kvalitní lyžařský výkon v první části závodu však Marušku velmi potěšil a těší se na další závody.

Oba mloci si ověřili, že výkonnost mají velmi dobrou, ale na medaile je potřeba mít více štěstí a také zlepšit mazání lyží.

Závody byly moc pěkné. Pořadatelé mají náš obdiv, že byli ochotni v této nelehké době sehnat výjimku, dodržovat přísné podmínky, měnit shromaždiště na poslední chvíli kvůli nevoli místních a závody velmi kvalitně uspořádat. A drobné chybky v mapě se za takovéto situace prostě stanou.

Výsledky sobota: https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6120

Výsledky neděle: https://oris.orientacnisporty.cz/Vysledky?id=6122

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com