ORIENTAČNÍ SPRINT ZAVEDL BĚŽCE DO ZÁMKU

Mariánskolázeňský orientační klub MLOK uspořádal za dobu své existence téměř deset různých orientačních akcí, přesahujících rámec západočeské oblasti.

Tou poslední bylo veteránské mistrovství České republiky ve sprintu, které se odehrálo první říjnovou neděli u Zámku Kynžvart.

Obvykle se tato disciplína koná v květnu, avšak z důvodu epidemiologické situace byly všechny závody v první polovině roku zrušeny. Po prázdninách to s pořádáním OB začalo být příznivější, a tak se Mariánskolázeňští přihlásili do zkráceného výběrového řízení na uspořádání veteraniády. Mapa byla v té době skoro hotová, neboť se původně připravovala pro areál pevných kontrol.

Aby se vynaložené úsilí dostatečně využilo, přiřadili „mloci“ k veteránskému mistrovství také přebor západočeské oblasti v kategoriích mládeže, dorostu a mužů a žen v hlavních kategoriích.

Sprinty se v posledních letech odehrávají hlavně ve složité městské zástavbě, zpestřené občasnou parkovou plochou. V tomto případě přišli Mariánskolázeňští s ne tak častou kombinací mírně kopcovitého, dobře průběžného lesa s kamenitými detaily a rozlehlého zámeckého parku. Určitou překážkou byly i domy historického pivovaru nebo samotný Zámek Kynžvart, jehož nádvoří s fontánou si některé kategorie užily i několikrát. Budovou zámku se také často probíhalo.

V nejsledovanější kategorii H35 se očekával triumf štafetového mistra světa z roku 2012 Tomáše Dlabaji z Turnova, leč reprezentant v lyžařském OB – Radek Laciga z Pragy Praha – nechyboval a na trati 3,1 km s 28 kontrolami dosáhl času 17 minut a 45 sekund. Dlabaja, který přeběhl kontrolu výrazný strom u potoka v zámeckém parku a ztratil tam asi půl minuty, skončil druhý o pouhé dvě sekundy. Třetí příčku obsadil Martin Fröhlich z Kotlářky Praha (19:08).

Vyrovnané to bylo také mezi dvěma nejrychlejšími ženami v kategorii D35 (2,5 km, 23 kontrol), v níž zvítězila Kateřina Kašková z Chrastavy (19:37). Druhá Alena Neradová z Turnova byla o dvacet sekund horší. Bronz brala Daniela Tomešová z Jičína (21:53).

Vítězové ostatních kategorií: D40 – Lošťáková, D45 – Šimerková (obě Praga Praha), D50 – Sieglová (Matfyz Praha), D55 – Voltrová (Roztoky), D60 – Fantová (Ekonom Praha), D65 – Nováková (K. Vary), D70 – Křížová (Žďár nad Sázavou), H40 – Stehlík (Lok. Plzeň), H45 – Arnošt (USK Praha), H50 – Janovský (Praga Praha), H55 – Veljačik (Sparta Praha), H60 – Dikoš (Nový Bor), H65 – Pilař (Aš), H70 – Kříž (Žďár nad Sázavou), H75 – Procházka (Kotlářka Praha), H80 – Havlík (Jičín).

Veteraniádu běželo také několik domácích borců, ale uspěl pouze jediný – Jan Sklenář, který doběhl na stříbrné pozici v kat. H75.

Neméně napínavé to bylo i v následném oblastním přeboru, který se z většiny odehrál na identických tratích. V kategorii mužů H21 vyhrál dorostenec Jiří Donda z Ostrova (16:36), jenž se může pochlubit čerstvým titulem mistra republiky ve štafetách, k němuž v barvách Slávie VŠ Plzeň přispěl rozhodující měrou. Druhý byl Tomáš Kamaryt (Slávie VŠ Plzeň, 16:54) a třetí – o pouhou sekundu – skončil další dorostenec Ladislav Čepička (Lok. Plzeň). Tato trojice soupeřila na dálku s kategorií H35.

Kategorii žen H21 ovládla Věra Chvalová (Lok. Plzeň), která ale časem 20:42 nejlepší veteránky v kat. D35 neporazila.

Mariánskolázeňským se dařilo v některých žákovských a dorosteneckých kategoriích: D10L – 1. Kiara Zabolotná, 3. Marie Benešová, D16 – 2. Marie Bartošová (1. v oblasti), H10L – 1. Martin Kváč, 2. Mael Mikyska, 3. Šimon Klier, H12 – 2. Tomas Placek, 3. Miroslav Kváč,
H16 – 1. Samuel Janoch.

Největší poděkování patří Ing. Ondřeji Cinkovi – kastelánovi Zámku Kynžvart, bez jehož vstřícného přístupu by se tato akce vůbec neuskutečnila.

Prohlédnout si můžete i další fotky (od Stáni Kváčové): Kamzík – middle -oblastní žebříčekKynžvart – veteraniádaKynžvart – Mistrovství oblasti  a jedno tříminutové video z veteránského sprintu (od Pavla Bíny).

A koho zajímají všechny výsledky, může mrknout sem:

Kamzík – middleKynžvart – veteraniádaKynžvart – Mistrovství oblasti

Děkujeme všem závodníkům a těšíme se na další setkání v mariánskolázeňských terénech na jaře 2021 při tradičním Jarním trojúhelníku.