Studený světový den OB na Prelátě úspěšně proběhl

Ve středu 15. 5. 2019 se mariánskolázenští připojili k dalším 451 pořadatelům (číslo se neustále zvyšuje) z 50 zemí světa, kteří uspořádali zajímavý den s orientační během.

Členové Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK připravili na tento den v Přírodním parku u Prelátova pramene několik různých orientačních disciplín:

 • orientační putování areálem “Prelát” s filmovým a knižním kvízem (stavitel Josef Milota)
 • model běžného závodu (stavitel Lukáš Pivec):
  • pro začátečníky (1,9 km a 5 kontrol)
  •  pro pokročilejší (2,8 km a 9 kontrol)
 • bludiště v řídce zalesněném hájku (stavitel Honza Fišák)

Počasí nebylo příliš vlídné, bylo 7 stupňů, foukalo a trochu mrholilo, navíc k Prelátu se nedá zajet autem…tyto podmínky přežijí jen ti nejsilnější …. a ti se nakonec naštěstí našli a světový den orientace v přírodě svým výkonem podpořili….

Hodnocení jednotlivých disciplín:

 • Bludiště

se zúčastnilo patnáct zájemců, správnost ražení v legitce si kontroloval každý sám, pořadí v tabulce je tedy velmi nepřesné a vlastně nicneříkající, neboť je hodnocen pouze čas…., při regulérním závodě by byli někteří asi diskvalifikováni, ale toto byla jen hra, o závodění nešlo…

 • Orientační procházka s filmovým a knižním kvízem

Celkem se této disciplíny, kde nebylo potřeba mít kdovíjaké orientační schopnosti, účastnilo šestnáct závodníků, plus čtyři dospělí jako doprovod. Byli mezi nimi i nečlenové našeho oddílu.

Vše se odehrálo v areálu Přírodního parku Prelát na mapě 1:2000. V deseti kroužcích byly různé přírodní nebo umělé objekty, které bylo nutné popsat za pomoci itineráře. Ten byl sestaven z deseti názvů filmů nebo knih. Jejich znalost nebyla nutná. Název byl v podstatě indicií. Hodnotil se počet správných odpovědí. V případě shodného výsledku se přihlédlo k hrubě změřenému času.

Po kontrole vpichů dopadlo pořadí takto:

 1. Samuel Janoch
 2. Bára Straková + Lucka a Míra
 3. Marek Petruš (bez chyb) 
 4. Břetislav Milota
 5. Jana Bartošová
 6. Ondřej Petruš
 7. Jan Fišák (2 chyby)
 8. Maruš Bartošová (3 chyby)
 9. Stáňa Kváčová
 10. Adam Hlaváčik + tatínek (4 chyby)
 11. Mael Mikyska + Barbara (5 chyb)
 12. Leona Fišáková (6 chyb)
 13. Viktor Brabec (7 chyb)

Jan Milota, Tomáš Oračko a Jakub Šmolcnob našli všechny kontroly

Některé kontroly si našli i orazili “domácí” kluci z lesní školky Čtyřlístek: Jerolímek Tájek, Mastýsek Chvoj, Toník Nenička a Jára.

Je zřejmé, že někdy dospělý pomohl ratolesti, ale šlo jen o hru, tak to neberte až tak soutěžně.

Vcelku v pohodě byly odpovědi Most přes řeku Kwai, Piráti z Karibiku, Maják na konci světa, Chaloupka strýčka Toma nebo Jeskyně duchů (tu mi od mé návštěvy správce areálu začal restaurovat, tak připomínala spíš staveniště). Pak už to začalo být zajímavější. Častá byla záměna Frigo na mašině (viz snímek) a Poslední vlak z Gun Hillu. Trknout mělo, že v jednom případě byl na stanovišti celý vláček a ve druhém pouze lokomotiva. Občas se chybovalo v případě názvu Na větrné hůrce, a nejvíc pak ve dvojici Tajemství hradu v Karpatech a Pevnost Apačů v Bronxu. Nápovědou mělo být, že hrad má spíše kamenné prvky a je na nějaké vyvýšenině, kdežto pevnost byla celá dřevěná. A byla v údolí.

Pokud někoho mé vysvětlení neuspokojilo, tak se mu dodatečně omlouvám.

Pepa Milota

 • Model běžného závodu

Kromě různých “pouťových atrakcí” byla možnost si vyzkoušet na světovém dni orientačního běhu dne 15.5. u Prelátova pramene i opravdový  orientační závod v lese.

Tratě byly připraveny dvě: 2,8 km a 1,9 km.

Zájem adekvátní chladnému a vlhkému počasí.

Na krátkou trať vyrazili celkem čtyři zájemci.

Dokončila pouze Laděnka s maminkou – takže vítězové! Gratulace!

Viktor, Mael s maminkou i Adámek Hlavačik s tatínkem (zkoušeli orienťák poprvé) se s mapou moc nepopasovali. Je potřeba ale podotknout, že trať nebyla až tak jednoduchá.

Gratulace i jim – minimálně za odvahu.

Na dlouhou a zároveň těžší trať vyrazily stálice našeho oddílu a vítězem se stal Břéťa. 

Kompletní pořadí:

 1. Břéťa – 34:02
 2. Honza P. – 34:10
 3. Samuel – 35:30
 4. Jana – 36:17
 5. Maruška – 37:45
 6. Marek P. – 41:13
 7. Ondra P. – 49:15(sice trošku jiné pořadí kontrol, ale nediskuju, protože si trať vlastně jen prodloužil a férově se přiznal)
 8. Míra K. – 52:40 (Míru moc chválím – se strachem v očích vyrážel poprvé na náročnější tréninkovou trať a zvládl jí výborně v parádním čase)
 9. Erika – disk – nějak se odchýlila od trasy a už nenašla správný směr

Díky všem za účast.

Lukáš 

Děkuji všem účastníkům a závodníkům, kteří se přes nepřízeň počasí zúčasnili a všem, kteří mi tuto akci pomohli uspořádat, největší díky patří stavitelům tratí a jejich nejbližším spolupracovníkům … vymysleli, připravili, postavili, zorganizovali, sebrali … a neumrzli… (Lukáši, Pepo, Honzo, Radko, Jani, Stáňo…) díky.

Jana

 

 

   

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com