V Mariánských Lázních se rozmnožily červené veverky
IX. Zimní olympiáda dětí a mládeže, kterou hostil Karlovarský kraj, je už minulostí. Netrvala sice tak dlouho jako ta dospělých, nicméně účast na ní byla rovněž podmíněna výkonností a předchozími kvalifikacemi.
Jedním ze sportů, který si říká o zařazení na ZOH, je lyžařský orientační běh. Společně s biatlonem a běžeckým lyžováním měl asi nejvíc starostí se samotným uspořádáním. Sněhu není letos vůbec nazbyt.
Kolektiv pořadatelů pod vedením ředitele úseku LOB, Luďka Bartoše z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK, se však překonával a závody se nakonec uskutečnily v naplánovaném rozsahu. Spousta sněhu se musela dovážet a nahazovat na předem určené tratě. Kromě Bartoše a dalších mariánskolázeňských dobrovolníků však měli „mloci“ na olympiádě také tři své reprezentanty – Ondřeje Petruše (ml. žáci), Marii Bartošovou a Jonáše Černého (oba st. žáci).
Hlavním dějištěm měla být původně Jahodová louka na Božím Daru. Tam byly ale podmínky tak leda na pozorování činnosti probuzených krtků.
Prvním závodem byl sprint, který se odehrál v biatlonovém areálu Eduard nad Jáchymovem. Na krátkých a rychlých tratích o délkách do dvou kilometrů s 9-12 kontrolami se dařilo Bartošové, která si vyjela osmé místo, Černý byl o příčku horší a špatně nejel ani Petruš (13.). Černému se ale v dalším průběhu nedařilo a byl pokaždé diskvalifikován za neoražení jedné kontroly. Petruš pak byl vždy na konci té lepší poloviny startovního pole.
„Sprint se mi moc nepovedl. Během závodu jsem udělala asi tři nebo čtyři chyby. Bez nich to mohlo být o pár míst lepší,“ lamentovala Bartošová.
Po dnu volna se před zraky televizních kamer uskutečnil přímý přenos závodu na krátké trati v německém Fichtelbergu. Startovalo se podle pořadí ze sprintu, přičemž ti nejlepší přišli na řadu až nakonec. Přenos tak měl gradaci.
„Ani na krátké trati to nebyl ideál, i když šesté místo není špatné,“ mínila lázeňská závodnice. „Zase tam byla nějaká chybka. Ale kdo je nedělal.“
Největší spokojenost panovala po dojezdu dvojčlenných štafet – každý ze dvojice šel dva úseky. Lyžovalo se opět na Eduardu. Bartošová společně s karlovarským Markem Štěrbou obsadila vynikající druhé místo. Lepší – o 37 sekund – byli pouze reprezentanti Prahy Malečková s Blahou. Mimochodem Štěrba byl předtím druhý ve sprintu a zlatý na krátké trati.
„Sice jsem na trati, stejně jako předtím na krátké trati, jednou spadla, ale to se povedlo skoro každému. Marek se dokonce vyválel při jednom sjezdu s vítězným Blahou,“ vzpomínala Bartošová.
Jaké jsou její další letošní cíle? „Já už mám tak nějak splněno. Otázkou je, aby vůbec nějaké závody v LOB ještě byly. Pak se uvidí,“ uzavřela lázeňská medailistka.
A co znamenají ty červené veverky z titulku? Takto barevné zvířátko bylo oficiálním maskotem ZODM. Jeho asi třicet centimetrů vysokou plyšovou verzi si Bartošová za účast a jednotlivá umístění přivezla na svoji adresu ve třech provedeních, takže nenarazit při návštěvě alespoň na jednu veverku prostě nešlo.
Vítězové disciplín a umístění závodníků Karlovarského kraje
Sprint: D14 – 1. Rychlá (Moravskoslezský kraj), 10. Frühaufová, 19. Urbánková, D16 – 1. Randáková (Královéhradecký kraj), 8. Bartošová, Holíková (diskv.), H14 – 1. Svoboda (Plzeňský kraj), 13. Petruš, 22. Pávek, H16 – 1. Milán (Jihomoravský kraj), 2. Štěrba, 9. Černý
Krátká trať: D14 – 1. Řeháková (Ústecký kraj), 9. Frühaufová, 20. Urbánková, D16 – 1. Randáková, 6. Bartošová, 14. Holíková, H14 – 1. Svoboda, 14. Petruš, 23. Pávek, H16 – 1. Štěrba, Černý (diskv.)
Štafety: DH14 – 1. Skalová, Mairich (Liberecký kraj), 13. Frühaufová, Petruš, 21. Urbánková, Pávek, DH16 – 1. Malečková, Blaha (Praha), 2. Bartošová, Štěrba, Holíková a Černý (diskv.)