Shrnutí soutěží LOB při ZODM 2020 z pohledu bafíka

MLOK Mariánské Lázně byl oficiálním organizátorem soutěží v lyžařském orientačním běhu na ZODM 2020 v Karlovarském kraji. Všechny závody jsme pořádali v okolí Božího Daru, což je od nás pěkná dálka a tak je jasné, že se do organizování zapojili především orienťáci z Nejdku, Ostrova a Karlových Varů a další šikovní borci z celé ČR – na závod s přímým přenosem televize jsem si teda opravdu sám netroufal.

Z MLOKů se kromě mého ředitelování do pořádání všech tří závodů aktivně zapojili Vojta Bartoš, Jana Bartošová, Honza Sklenář, Fanda Kováč a Radek Bureš. Na jednotlivé závody pak dorazili Stáňa Opavová, Káťa Bínová, Veronika Placková a Jarda Macura. U počítače strávil zejména večery při olympiádě Petr Placek – dával aktuality na web, chodil pozdě spát. Děkuji všem těmto mlokům za to, že mě v tom nenechali samotného a věřím, že je příjemná atmosféra závodů potěšila.

S odstupem několika dnů musím konstatovat, že hlavním vítězstvím pořadatelů i závodníků je skutečnost, že se nám závody vůbec podařilo uspořádat. Sněhové podmínky byly zoufalé i na Fichtelbergu a týden před závody to vypadalo na zrušení. Hodně nám pomohli biatlonisté a běžci na lyžích – myslím, že budoucnost LOBů se bez spolupráce s těmito sporty neobejde. Výsledkem naší činnosti byly tři poměrně kvalitní LOB závody, o kterých se hodně psalo a díky mizerným sněhovým podmínkám to budou možná jediné závody LOB v ČR, které se letos uskuteční.

Udělalo mi velkou radost, že během závodů se vytvořila pozitivní nálada mezi všemi pořadateli, trenéry i závodníky. Všichni si společně závody a další doprovodné akce užili a vždy se dokázali mezi sebou domluvit a vzájemně se pochopit. Nikdo se nesnažil ostatním otrávit slunečný den hledáním chyb (které by se určitě našly, kdyby někdo chtěl). Kéž by bylo víc takovýchto závodů.

A nyní docházím k pochvalným slovům určeným pro závodníky. Po závodě štafet jsem si s Janou projel část trati na Eduardu a musím smeknout před všemi 12 až 16-letými závodníky. Pouze ten, kdo si to nezkusil, se může podivovat drobným i větším chybkám při postupech závodníků. Rozebírat GPS tracking doma u počítače je totiž něco zcela odlišného než letět z kopce dolů po ledových tratích, odrážet strkání soupeřů a vyhýbat se dalším a při tom všem zírat do mapy a snažit se najít ideální postup na další kontrolu, když o výsledku rozhodují vteřiny. Tím chci jasně říct, že všichni kluci a slečny, kteří závody zvládli, jsou opravdu šikovní sportovci a to bez ohledu na to, zda si domů medaili přivezli nebo ne. Kdo nevěří, ať si to jde zkusit!

 

Tři mladí mloci na startu mi udělali radost – všichni se dokázali zařadit mezi ty lepší a mají můj velký obdiv. Maruška přivezla medaili ze štafet i diplom za 6. místo z krátké trati. Užila si pocit jet na prvním místě vrcholného štafetového závodu, zažila pozornost kamer, skvěle ustála tlak fanoušků i svůj vlastní. Jonáš dokázal ve sprintu doběhnout v TOP 10 a o ještě větší úspěch na krátké trati ho připravilo přehlednutí kontroly před zraky televizní kamery. Jistě vám starší mloci potvrdí, že to se stává i zkušeným veteránům a nepotřebují k tomu ani dohled televizních kamer a GPS přistroj na zádech. Ondra si splnil cíl a pokaždé doběhl v první půlce těchto vrcholných dětských závodů. Všichni navíc umí krásně běhat na lyžích. Můžeme být na ně pyšní. Těším se už na další generaci mločích LOBáků.

Lyže všem jezdily pěkně. Není divu, mazal je totiž Marek.

Na památku nám v archivu České televize zůstává tento přenos:  https://bit.ly/2GnNOEV. Přeji vám příjemnou zábavu při jeho sledování a více takovýchto závodů v dalších letech.

Za proslavení našeho oddílu, po dohodě s naším předsedou, uděluji titul „Čestný mlok s právem nosit mločí čelenku” těmto borcům: staviteli tratí Petrovi Marečkovi, hlavnímu rozhodčímu Aleši Richtrovi, spolukomentátorovi Ondřeji Vodrážkovi, scénaristovi TV přenosu Janu Pickovi a samozřejmě Pepovi Nádeníčkovi, který mi byl po celou olympiádu skvělým parťákem.

Luděk Bartoš

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com