Vyhodnocení bonusové soutěže “o nejlepší plán postupů středečního tréninku”

Bonusová soutěž nebyla povinná. O to víc si cením, že přišly celkem 4 plány na trať D14 a 2 plány na trať H10. Je z čeho vybírat, je z čeho se poučit. Z došlých plánů je vidět, jak každý závodník dokáže z mapy vyčíst něco jiného. Někdo se zaměří na drobný detail žluté světlinky a postup má jistý do posledního detailu, druhý volí rizikovější postupy. Čím větší zkušenosti, tím jistější postupy i v těžkém terénu. Někdo dokáže popsat světové strany v každé situaci, jiný plete strany … ale s mapou v ruce si s tím lehce poradí každý orienťák.

Plány ostatních mloků zůstaly v utajení. Možná ještě nejsou vymyšleny. Možná se budou vymýšlet až během tréninku. Možná jsou opravdu tajné ….

 

Trať D14

Doufám, že se na mě nebudou veteráni moc zlobit, ale rozhodl jsem se za nejlepší plán tratě D14 zvolit plán závodníka žákovské kategorie, který si s ním dal možná stejně práce a jen nemá za sebou tolik závodů a tréninků. Na prvním místě proto vyhlašuju plán Míry Kváče, který běhá H12 a těžké čtrnáctkové tratě začne běhat v příštím roce. Oceňuji i to, že plán mi poslal Pepa Beneš, byť byl o něco stručnější a vyhlašuju ho na druhém místě.

 1. Míra Kváč
 2. Pepa Beneš

Další dva plány mi poslali naši elitní veteráni – jsou mapařsky téměř dokonalé. Zveřejňuji je oba, protože se od sebe překvapivě liší téměř na každém postupu. Uděluji oběma dělené první místo mezi veterány, ale zatím nebudu prozrazovat jména – schválně, jestli je poznáte.

Podle podobných plánů však doporučuju běhat jen zkušeným závodníkům od kategorie DH16 a starší. Méně zkušení závodníci by měly hledat více jistoty na cestách a dalších liniových prvcích (potoky, hustníky).

Trať H10

Plány mi poslali Maruška Benešová a Honza Beneš. Oba plány jsou hezké a odrážejí jejich zkušenosti s mapou. Marušku vyhlašuju vítězkou soutěže o nejlepší plán v dívčí kategorii, Honzu vítězem chlapecké kategorie. Zveřejňuji oba dva.

 1. Maruška Benešová

1.  Honza Beneš

Závěr

Co závodník, to jiný názor. Jak vidíte na plánech od veteránů, tak každý používá jinou taktiku. Poučit se dá i z plánů mladých závodníku. Děkuji všem, kteří jste mi plány poslali. Nebylo mým cílem vybrat dokonalý plán, ale ukázat, že dobrý plánu postupů je základem úspěchu v každé kategorii. A přivést vás k zamyšlení nad vaším vlastním uvažováním v lese.

Jeden z veteránů mi napsal: “Je vše třeba posuzovat podle toho, jaké má kdo schopnosti a zkušenosti. Eliťácký postup dokáže vymyslet na papíře každý, ale při závodě rozhoduje realizace v lese – přesnost, rychlost, koncentrace.”

Co z toho plyne?

Naplánuješ-li si takové postupy, které dokážeš zítra při tréninku přesně realizovat, tak jsi trénink zvládl na výbornou. Ukáže-li se, že jsi naplánované postupy nedokázal dodržet, tak asi sis je naplánoval nad tvoje síly a je třeba příště volit jistější postupy a nové orienťácké dovednosti postupně trénovat a vylepšovat.

Tak uvidíme, kdo bude zítra nejrychlejší.

Těším se na vaše zítřejší výkony.

 

Nejlepší plány:

Trať D14: 1. místo – Míra Kváč

(Mírovi jsem doporučil více pozornosti věnovat plánu od 3. až na 8. kontrolu. Ty jsou mapově těžké – chce to hledat záchytné body, používat azimut a podle popisu kontrol vědět, kde bude kontrola „schovaná“).   

Trať H10: 1. místo – Maruška Benešová

 • Ze startu jdu na jedničku. Běžím po cestičce přejdu silnici pokračuju po cestě na další křižovatce zahnu doleva až skončí hustník napravo jsem tam.
 • Na dvojku běžím dál po cestě za pasekou najdu prohlubeň.
 • Na 3 azimutem až k rozpadlé oplocence.
 • Na čtyřku azimutem kolem oplocenky a běžím po silnici až k další oplocence.
 • Na 5 dál po silnici a v mírné zatáčce odbočím po cestě do leva (na východ).
 • Na 6 po pěšině na jih a doleva po větší cestě k oplocence.
 • Na 7 běžím po cestě a pak doprava k vodoteči.
 • Na 8 běžím po silnici ke kamenitému poli.

Trať H10: 1. místo – Honza Beneš

(Honza je protřelý borec z H10, takže i jeho plán je odvážnější. Nicméně u postupu na 5.kontrolu jsem se mu snažil azimut rozmluvit. Uvidíme, jak zítra poběží).

Trať D14: Veterán A

čtěte zde: plánované postupy veterána A

(Komentář: Podle podobných plánů však doporučuju běhat jen zkušeným závodníkům od kategorie DH16 a starší. Méně zkušení závodníci by měly hledat více jistoty na cestách a dalších liniových prvcích (potoky, hustníky)

Trať D14: Veterán B

čtěte zde: plánované postupy veterána B

(Komentář: Podle podobných plánů však doporučuju běhat jen zkušeným závodníkům od kategorie DH16 a starší. Méně zkušení závodníci by měly hledat více jistoty na cestách a dalších liniových prvcích (potoky, hustníky).

 

Mohlo by vás také zajímat ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com